اعتراضات گسترده مردم در استان سیستان و بلوچستان؛ بستن جاده بین شهری توسط معترضان در سوران  ادامه دارد 

به گزارش رصد بلوچستان، و کمپین فعالان بلوچ ، شب گذشته (یکشنبه ) شماری از مردم سوران در اعتراض به کشتار سوخت بران بلوچ توسط سپاه در نقطه صفر مرزی شمسر سراوان، جاده ناصرآباد به سوران را بستند.

در ادامه این گزارش آمده است که جو در مناطقی چون سوران، سراوان و دزاپ به شدت امنیتی شده است.

خبرگزاری مهر وابسته به سپاه  به نقل از  یک مسئول ستاد مبارزه با قاچاق کالا در این باره  نوشته است که  قرار بوده است  در طرح رزاق سپاه ، “روزانه ۵ میلیون لیتر گازوئیل” به جایگاه‌های سوخت متعلق به سپاه پاسداران تحویل داده شود تا از آن مسیر برای ارسال و فروش در پاکستان اقدام شود ولی دولت این کار را انجام نداده است.

این خبرگزاری  به نام این مسئول اشاره نکرده و در ادامه نوشته است اگر روزانه ۵ میلیون لیتر گازوئیل برای تامین نیازهای پاکستان تامین نشود، «از راه‌های غیرقانونی و قاچاق تأمین خواهد شد».

در ادامه این گزارش آمده است که  دولت روحانی عامل این نابسامانی شده است .چرا که دولت  ده روز به جایگاه‌های سوخت که توسط سپاه ساخته شده، گازوئیل تحویل نداده و عدم توزیع سوخت توسط دولت « بهانه‌ای شد تا درگیرهایی در خاک پاکستان و خاک ایران ایجاد شود که کشته و زخمی هم بر جای گذاشت».

این مقام مسئول نگفته است  که آیا سپاه پاسداران قصد داشته است محوریت انتقال روزانه ۵ میلیون لیتر گازوئیل به پاکستان یا فروش آن را بر عهده بگیرد یا صرفا از اجرای طرح پشتیبانی کرده است.

پیشتر  حبیب‌الله سربازی، فعال بلوچ گفته بود سپاه پاسداران در حال حاضر ۷۰ درصد فروش سوخت را در اختیار دارد ولی می‌خواهد با طرح رزاق ۳۰ درصد بقیه که توسط سوخت‌برهای بلوچ انجام می‌شود را در کنترل بگیرد.

بحران‌های ناشی از خرید و فروش سوخت و قاچاق سوخت در استان سیستان و بلوچستان، به‌ویژه در شهر سراوان در روزهای گذشته موجب درگیری و کشته‌شدن سوخت‌برها شده است.

مقام‌های حکومت ایران تاکنون کشته شدن چهار نفر از جمله یک مامور انتظامی را در این حوادث پذیرفته‌اند ولی کمپین فعالان بلوچ که اخبار نقض حقوق بشر در سیستان و بلوچستان را منتشر می‌کند، در آخرین گزارش خود از کشته شدن ۱۶ سوخت‌بر در جریان این درگیری‌ها خبر داده است.

جهانگیری، معاون اول روحانی  در دیدار با نمایندگان اهل سنت استان گلستان بدون اشاره به مسائل بلوچ‌ها و تیراندازی به سوخت‌بران سراوان، از نامه مولوی عبدالحمید به خامنه‌ای یاد کرده و گفته است خامنه‌ای در پاسخ به نامه عبدالحمید گفته است “مردم ایران بدون توجه به مذهب و قومیت در حقوق و مسئولیت هیچ تفاوتی ندارند”.