اعتراضات گسترده مردم در شامگاه جمعه;جانباختن یک جوان در سیرجان.جدال مقام های رژیم که چه کسی بنزین را گران کرد؟!

با گسترش اعتراض های مردمی  بدنبال سه برابر شدن نرخ بنزین درسراسر ایران که همراه با  کشته شدن یک نفر در سیرجان همراه بود اکنون مقامات حکومت به جدال با یکدیگر پرداخته و می پرسند که چه کسی دستور افزایش قیمت بنزین را صادر کرد؟

با افزایش ناگهانی  قیمت بنزین در ایران،‌ مردم شهرهای کرج ، ماهشهر، خرمشهر، اهواز، امیدیه، سیرجان، گچساران، شیراز، زاهدان، مشهد و بهبهان به خیابان امدند و با سردادن شعارهایی ازجمله “توپ، تانک، فشفشه، آخوند باید گم بشه”؛ “رضاشاه روحت شاد”نترسید نترسید، ما همه با هم هستیم”؛  “نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران”؛ “پول نفت گم شده، خرج فلسطین شده”، دست به اعتراض زدند.

نیروهای امنیتی رژیم  جمهوری اسلامی که از شب گذشته  درسراسر جایگاه های سوخت مستقر شده بودند در  شهرهای اهواز و سیرجان اقدام به تیراندازی مستقیم به سوی مردم معترض کردند و موجب کشته شدن یک نفر در سیرجان شدند .

حسن روحانی درباره افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن گفت با افزایش نرخ بنزین تا ۵ هزار تومان برای هر لیتر مخالفت کرده است، زیرا بر زندگی مردم تاثیر مستقیم داشته و موجب افزایش تورم می‌شد.

این در حالی استکه روحانی در ساعات اولیه اعلام گران شدن بنزین گفته بود که ما به خاطر رفاه مردم قیمت بنزین را بالا می بریم.

مردم اهواز و خرمشهر  در اعتراض به این افزایش ناگهانی بنزین ماشین های خود را در وسط خیابان خاموش کرده و با سر دادن شعارهایی هم چون “‌اهوازی با غیرت، ماشینت رو خاموش کن” روحانی استعفا  استعفا از تردد سایر خودروها نیز جلوگیری کردند .

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت رژیم گفت : برآورد کردیم با اجرای طرح مدیریت مصرف بنزین ۳۱ هزار میلیارد تومان در سال افزایش درآمد داشته باشیم که همه به اقشار کم درآمد تعلق خواهد گرفت و یک ریال آن صرف کار دیگری نخواهد شد.

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی گفت :  تاثیر افزایش قیمت بنزین بر تورم در حدود ۴ درصد خواهد بود رئیس بانک مرکزی ایران افزایش قیمت دلار در بازار ارز آزاد را تحت تاثیر تقاضای فصلی ارز، عوامل سیاسی و نیز افزایش قیمت بنزین دانست.

مقام های رژیم با توجیح اینکه درآمد حاصل از گرانی بنزین خرج مردم خواهد شد می خواهند کسری بودجه دولت و رژیم را از جیب مردم ایران تامین کنند که این مردم به گفته آمار های خود رژیم بیش از نیمی از آنها زیر خط فقر قرار دارند.

رژیم در حالی ادغا می کند که درآمد حاصل از گرانی بنزین را خرج مردم خواهد کرد که چهل سال درآمد های هنگفت فروش نفت را در فلسطین و لبنان و صرف اقداماتتروریستی کرده اند.

ساعاتی بعد از این اعتراضات  شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود “بر اساس  اطلاعات بدست امده از سراسر کشور، بحمدالله طرح سهمیه‌بندی در شرایط مناسب و بدون هیچ‌گونه حادثه‌ای به اجرا درآمد.

محمد باقر نوبخت نیز در این باره گفت :  از محل افزایش قیمت بنزین ۲۹ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد خواهیم داشت و ۳ هزار میلیارد تومان نیز از محل صادرات درآمد کسب خواهد شد.که از  هفته آینده پرداخت یارانه کمک معیشت خانوارها از محل منابع مالی افزایش قیمت بنزین آغاز می شود.

شیرین عبادی فعال حقوق بشر نیز در واکنش به گرانی بنزین در ایران گفت : بودجه بنزین در ایران سه برابر شد. دلیل آن ساده است. فشار تحریم اقتصادی در ایران فقط به مردم تحمیل می‌شود. وگرنه حاکمان و مفت‌خوران حکومتی از جمله مراکز حوزوی و کسانی که در ایران دست‌بوس قدرتند رنجی تحمل نمی‌کنند! بنزین لیتری سه هزار تومان برای آقازاده ای که ماشین لوکس پورش سوار می‌شود عددی نیست!

حمیدرضا حاجی‌بابایی یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در نامه ای به علی لاریجانی نوشت  : اقدام رژیم در افزایش قیمت بنزین را به زیان مردم و حکومت جمهوری اسلامی است . آقای لاریجانی آیا جنابعالی از این اقدام خبر داشتید یا خیر؟ اگر از این اقدام مطلع بودید چرا نمایندگان مجلس را در جریان این اقدام مهم قرار نداده اید و اگر اطلاع نداشتید، نقش و جایگاه مجلس در این کار مهم چه می شود؟

علیرضا محجوب، نماینده مجلس و  دبیرکل خانه کارگر،گفت : این تصمیم “آتش زدن زندگی فقراست

برخی از شهروندان ایرانی می گویند در تهران و خیلی دیگر از شهرهای ایران قیمت همه‌ چیز به قیمت بنزین مرتبط است. اگر قیمت بنزین افزایش یابد به طبع قیمت کرایه خانه و هزینه‌های جاری از میوه و سبزی گرفته تا اقلام دیگر بالا می‌رود.

آسوشیتدپرس در واکنش به سه برابر شدن نرخ بنزین در ایران گزارش داد، در حالی که اقتصاد ایران از پیش با نابسامانی زیادی روبروست، مسئولان ایرانی قیمت‌های بنزین را به صورت غیرمنتظره‌ای ۵۰ درصد افزایش داده و سهمیه‌بندی را آغاز کردند. که  موجب عصبانیت بسیاری از ایرانی‌ها شده است.

رویترز  نوشت، ایران به رغم داشتن ذخایر عظیم انرژی، سال‌هاست که برای تامین سوخت مصرفی کشور مشکل دارد.

خبرگزاری فرانسه نوشت :  حسن روحانی می‌گوید دلیل این اقدام کسری بودجه دولت نیست.

رحمت محمدعلی، رئیس اتحادیه‌ سواری کرایه بین راهی اعلام کرد : سهمیه ۶۰لیتریبنزین برای این سواری‌های بین‌شهری بسیارکم است و اگر سهمیه‌ای کم‌تر از هزار لیتر به این سواری‌ها بدهند، باید نرخ  کرایه ۱۰ تا ۲۰درصد گران شود.

این مقام صنفی افزوده سهمیه ۶۰ لیتری رانندگان سواری بین‌شهری همین امروز ته کشیده و فردا گفت‌وگو با مقام‌های دولتی در سازمان راهداری را آغاز می‌کنند.

سایت خبری تحلیلی سحام نیوز پیشتر نوشته بود که در ابتدای سال جاری از سوی رهبر ایران، دستوری مبنی بر افزایش قیمت بنزین و یا سهمیه بندی آن به دولت ارائه شده بود. این تصمیم خامنه ای در جهت کاهش مصرف داخلی و با هدف صادرات بنزین و ارزآوری برای بهبود وضعیت بحرانی کشور، اتخاذ شده بود.

سحام نیوز نوشت : گزارش شد که تصمیم افزایش قیمت بنزین در جلسه سران سه قوا و تایید خامنه ای بوده است. که طبعا دستور رهبر ایران در صورت اقدامی غیرکارشناسی می تواند در شرایط تورمی فعلی، به جهش قیمت ها منجر گردد.

یک دیدگاه

  1. این یک جرقه بود که مردم را از خواب سنگین چهل ساله بیدارکرد، هر چند که این هم بایستی یکی دیگر از ندانم کاریهای رژیم بوده باشد که در مغز کوچکشان فکر خیزش مردمی را از ان نکرده بودند. اما خرسندم که مردم فهمیده اند که ظلم و ستم و دزدی از مالشان تا ابد ادامه خواهد داشت اگر اخوندها را به پایین نکشانند.

Comments are closed.