اعتراض به بی آبی در اهواز؛ مردم درختان را آتش زده و جاده‌ها را مسدود کردند

مردم روستای «ام‌الطمیر» در اهواز، در اعتراض به قطع مکرر و طولانی آب،جاده قدیم اهواز- خرمشهر را برای ساعاتی مسدود کردند

مردم روستای «ام‌ طمیر» در اهواز، شب گذشته (آدینه) در اعتراض به قطع مکرر و طولانی آب، با تجمع اعتراضی، جاده قدیم اهواز- خرمشهر را برای ساعاتی مسدود کردند. صادق حقیقی‌پور، مدیرعامل آب ‌و فاضلاب خوزستان، گفت: «حدود ۷۰۰ روستای استان خوزستان در بحث تامین و توزیع آب مشکل دارند و ما بارها این مسئله را اعلام کرده ایم. اما دولت اعتنایی نمی کند».

پس از این تجمع، مردم منطقه غیزانیه اهواز، در اعتراض به قطع شدن آب، به مسدود کردن جاده اهواز‌-رامهرمز‌-امیدیه اقدام کردند. این دومین حرکت اعتراضی خوزستانی ها علیه بی اعتنایی دولت نسبت به مردم این منطقه است.

مردم این روستا در ادامه اعتراض شب گذشته خود، درختان را قطع کردند و آنان را به آتش کشیدند و مسیر اهواز-خرمشهر را مسدودکرده و از تردد خودروها جلوگیری کردند.

کوتاه مدتی بعد، در ادامه این اعتراضات مردمی، یگان‌هایی از نیروی انتظامی به منطقه اعزام شدند که با وعده فرمانداری اهواز، مردم معترض پس از ساعاتی جاده قدیم اهواز-‌خرمشهر را بازگشایی کرده و به تجمع خود پایان دادند.

به گزارش منابع محلی، مقام‌های فرمانداری اهواز به مردم وعده دادند که برای حل دائمی مشکل بی‌آبی این روستا، امروز (شنبه) مذاکراتی با مسئولان شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان انجام دهند.

بخشدار بخش مرکزی اهواز، دلیل قطع آب را شکسته شدن لوله به دلیل انجام لایروبی زهکش از سوی یکی از کشاورزان عنوان کرد و گفت که این لایروبی «ناخودآگاه سبب شکستگی لوله آب» شده بود. این درحالی است که به گفته مردم روستا آب بطور مکرر قطع می‌شود و مردم بیشتر مواقع آب ندارند.

مشکل بی آبی تنها به این روستا ختم نمی‌شود. صدها روستا در استان خوزستان با مشکلات بی‌آبی و فقدان سیستم آبرسانی درگیرند و این درحالی است که کیفیت نامناسب و غیر استاندارد آب آشامیدنی بسیاری از شهرهای استان خوزستان از جمله اهواز، آبادان و خرمشهر نیز طی سال‌های اخیر همواره مورد اعتراض مردم این شهرها بوده است.

در سال ۱۳۹۷ خورشیدی نیز مردم خرمشهر در اعتراض به بحران آب آشامیدنی در این استان، دست به اعتراضات گسترده زدند که به درگیری و شلیک ماموران به سوی مردم این شهر منجر شد.

یک ماه قبل نیز، ماموران حکومت ایران به مردم غیزانیه اهواز در جریان اعتراض به بی‌آبی شلیک کردند که طی آن شماری از مردم معترض از جمله یک کودک بر اثر اصابت گلوله پلاستیکی مجروح شدند.

مقام‌های دولتی از جمله حسن روحانی و غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان بارها به شکل مکرر از رفع مشکل آب غیزانیه سخن گفته و تاریخ‌‌های متعددی را برای تکمیل خط لوله انتقال آب به این منطقه عنوان کردند، اما هنوز هم حل نشده و مردم مشکل دارند.