اعتراض دانشجویان: در بخشنامه جدید، اساسی ترین حقوق شخصی دانشجویان نیز نقض شده است

فعالان دانشجویی گزارش  دادند که در آستانه سال تحصیلی جدید، به هدف  کنترل فعالیت های دانشجویی ،شیوه‌نامه انضباطی جدید   که با امضای وزرای علوم و بهداشت دولت حسن روحانی به دانشگا‌ه‌های کل کشور ابلاغ شده است،طوری تنظیم شده که در ان دست کمیته‌های انضباطی را باز گذاشته است و امکان برخوردهای “سلیقه‌ای‌تر” را برای مقامات امنیتی و حراستی حکومت ایران فراهم کرده است”

وزارت‌خانه‌های علوم و بهداشت گفته اند با هدف “حفظ حقوق دانشجو” شیوه‌نامه انضباطی مصوب سال ۱۳۸۸ را اصلاح و تلاش کرده‌اند در شیوه‌نامه جدید “تا حد ممکن حقوق دانشجویان به عنوان عنصر اصلی حیات دانشگاه محترم شمرده شود”.

محمدعلی کامفیروزی، وکیل دادگستری و فعال دانشجویی، پیشتر خبرداده بود که  «این شیوه‌نامه وضعیت رسیدگی به اتهامات دانشجویان در کمیته‌های انضباطی را به مراتب سختگیرانه‌تر و شدیدتر و البته سلیقه‌ای‌تر کرده و زمینه نقض حقوق دانشجویان در کمیته‌های انضباطی را بیش از پیش فراهم کرده است.»

یکی از مواردی که به شیوه‌نامه جدید انضباطی افزوده شده، عدم تحویل مدرک تحصیلی به فرد فارغ‌التحصیل به بهانه حکم انضباطی‌ است که پیشتر درباره او صادر شده است. حق تجدیدنظرخواهی و اعتراض دانشجویان نسبت به احکام صادره نیز محدود شده است.

محمدعلی کامفیروزی گفته است: «آیین‌نامه ضوابط پوشش وزارت بهداشت درباره تمامی اجزای پوشش از لباس و مانتو و مقنعه و جوراب گرفته تا مچ‌بند و شال‌گردن و عطر و کفش و… تعیین تکلیف کرده است.»

به گفته فعالان دانشجویی شیوه‌نامه اجرایی جدید “شورای انضباطی دانشجویان” نه تنها با اعتراض فعالان دانشجویی همراه شده بلکه حال به مجلس هم کشیده شده است.

محمود صادقی، نماینده مجلس گفته است شیوه‌نامه جدید “دانشجو را در مظان اتهام” می‌دهد و برخی از مفاد آن “نوعی قانون‌گذاری جدید است که در حیطه اختیارات وزیر و قوه مجریه قرار ندارد”.

یک دیدگاه

  1. خوب دیگه دانشجوها هم اگر حرفی بزنند و یا رای ننگین به اینها ندهند باید خواب مدرک را ببینند!!ا
    اخه تا چه حد خواری و ظلیلی را باید تحمل کردو اان هم برای چی؟ مدرکی که حتی برایش کاری نیست!!!

Comments are closed.