اعتراض دروزیان اسرائیل به دولت، نسبت به “قانون ملیت” ادامه دارد، ولی طرفین به توافق نزدیک می شوند

دیدار شب گذشته رهبران جامعه دروزی با نخست وزیر اسرائیل برای توافق درباره قانون ملیت

تلاش های اعتراضی جامعه دروزی های اسرائیل علیه “قانون ملیت” همچنان ادامه دارد، ولی به موازات آن، تماس های گسترده ای بین رهبران کشور و سران دروزی ها جریان دارد تا بتوان به توافق رسید.

همه سیاستمداران اسرائیلی بر این نکته متفق القول هستند که باید به خواسته های دروزی ها توجه کرد و موجب شکاف نشد، ولی در همان حال، نخست وزیر و مشاوران او حاضر به تغییر قانون ملیت نیستند.

دروزی ها خواهان تغییر در متن قانون هستند و اصرار می ورزند که در متن جدید تاکید شود که تساوی حقوق کامل بین یهودیان و دروزی ها وجود دارد.

در قانون ملیت تاکید شده که اسرائیل یک کشور یهودی است و تقویت هویت ملی یکی از وظایف اصلی دولت است و آبادی های اسرائیلی نشین نیز باید تقویت شود.

دروزی ها می گویند که این امر ممکن است آنها را مورد تبعیض قرار دهد. ولی به دنبال گفتگوهایی که انجام شده، نخست وزیر پیشنهاد کرده که در اظهارنامه ای گفته شود که افراد دروزی که در ارتش خدمت کرده اند، و همچنین اعراب بَدَوی که خدمت نظام وظیفه را انجام داده اند، از همه مزایای یهودیانی که در ارتش خدمت کرده اند، برخوردار خواهند شد.

شب گذشته (پنجشنبه) نخست وزیر در تلاش برای حل مساله، با رهبر روحانی دروزی ها و همچنین شخصیت های برجسته آن جامعه به مشورت نشست. ولی یک شخصیت دروزی که در ارتش اسرائیل درجه سپهبدی در نیروهای ذخیره دارد، قانون جدید را “کشور آپارتاید” نامید که این واژه موجب خشم نخست وزیر شد و اعلام داشت که توهین به مقام نخست وزیری را تحمل نمی کند.

قرار است فردا شب (شنبه) تظاهرات گسترده ای در تل آویو با شرکت هزاران دروزی و اسرائیلی های طرفدار آن ها برگزار شود. ولی محافل دولتی ابراز خوش بینی می کنند که دولت و رهبران دروزی به توافق نزدیک می شوند.

یک دیدگاه

 1. همه دنیا در حال پیشرفت هستند. همه دنیا در حال از بین بردن همه قوانین ومظاهر تبعیض نژادی، قومی ، مذهبی هستند.
  انوقت اسراییل در حال پسرفت است؟؟؟؟؟
  این چه قانونی است که کنست تصویب کرده است؟؟
  ما به قانون شتر ،گاو ، پلنگ جمهوری اسلامی اعتراض داریم، اکنون اسراییل به دست نظام جمهوری اسلامی بهانه میدهد که اعمال خود را توجیه کند.
  واقعا برای شما متاسفم.
  این قانون تحت هیچ شرایطی قابل توجیه نیست.
  در هفتاد سال قبل که اسراییل تحت فشار شدید بود این چنین قانون تبعیض آمیزی تصویب نشد.
  ولی حالا…!!!!

Comments are closed.