اعتراض شدیداللحن شیرین عبادی به حکم سیاسی و ناعادلانه اعدام سه جوان بازداشتی در اعتراضات آبان

امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، سه جوان بازداشت شده در اعتراضات آبان ماه ۹۸، در بیدادگاه‌های حکومت اسلامی ایران، به اعدام محکوم شدند!

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، حقوقدان، و فعال حقوق بشر، دراعتراض به حکم اعدام سه تن از معترضان آبانماه، گفت:
«این احکام، حکم قضایی نیست، بلکه مجازات سیاسی و امنیتی است. در واقع حکومت می‌خواهد با حذف عبرت‌آموز این سه نفر، به مردم معترضی که هر آن ممکن است به دلیل بی‌کفایتی حکومت و فساد روز‌افزون افراد حکومتی خونشان به جوش بیاید، ضرب شست نشان دهد و آنها را سر جایشان بنشاند».

شیرین عبادی که خود یکی از نخستین قاضیان زن در ایران است، این حکم را ناعادلانه خواند و افزود: «این افراد در هیچ دادگاهی، حتی طبق قوانین جمهوری اسلامی و بیدادگاه‌های این حکومت نمی‌توانند و نباید چنین حکمی دریافت کنند. علاوه بر اینکه تناسبی بین اتهام و حکم وجود ندارد، روند دادرسی طی شده برای این افراد نیز غیرمنصفانه و غیرقانونی و غیرانسانی بوده است».

خانم عبادی گفت: «پرونده‌ای که دست‌ساز ماموران امنیتی است و مستندات آن زیر شکنجه از متهمان اخذ شده، دادگاه غیرمستقلی که درش بسته است و متهم و وکیل هم صدایشان به جایی نمی رسد، دادگاه نیست، قصاب خانه سیاسی است نه دادگاه».

شیرین عبادی افزود: «حکومت حکم این افراد را در شرایطی صادر می کند که خود تاکنون حتی نام کشته‌شدگان آبان ماه را اعلام نکرده است. رقم صدها نفری که بارها در رسانه‌ها یا سازمان‌های حقوق بشری اعلام شده، یا تعداد ۱۵۰۰ نفری که خبرگزاری رویترز اعلام کرده است، را قبول ندارید؟ ۲۳۰ نفری را که قبول دارید چرا اعلام نمی‌کنید؟ چرا توضیح نمی‌دهید بچه مدرسه‌ای چگونه کشته شد؟ چرا کسی که به صورت مردم شلیک مستقیم کرد محاکمه نشده است؟ چرا خانم فرماندار شهر قدس که دستور شلیک به مردم را داده  است محاکمه نشد؟ زبانتان فقط برای مردم دراز است؟»

خانم عبادی در ادامه گفت : «برای یک شهروند آمریکایی، که به ناحق هم کشته شد، صبح تا شب در رسانه‌هایتان روضه خوانده‌اید، اما به ایران که می‌رسید جلاد سه جوانی شده‌اید که فریاد زده‌اند بنزین چرا گران شده؟ یا گفته‌اند چرا این‌ قدر بی‌عرضه‌اید؟ وکیل و وصی حقوق مردم آمریکا هستید و در داخل ایران و برای مردم ایران فقط زبانتان دراز است؟»

این فعال حقوق بشر افزود: «مردم در برابر این همه استبداد و بی‌عدالتی و فساد اگر اعتراض کنند در خیابانها با تیر و تفنگ به جانشان می‌افتید، و اگر دستگیر شوند، زیر شکنجه از انها اعتراف می‌گیرید که خود را عامل بیگانه معرفی کنند و باز حکم مرگ به دستشان می‌دهید».

خانم عبادی در ادامه اعترض خود به بی عدالتی ها در ایران گفت: «جوانی که در برابر فساد و گرانی و بی‌لیاقتی شما فریاد زده، چه ربطی به بیگانه دارد؟ اصلا چرا بیگانه نگران شکم گرسنه مردم ایران است و شما پا روی گلوی مردم گذاشته‌اید؟ پس چه کسی دوست و چه کسی بیگانه است؟»

وی در پایان افزود: «هیچ کس تهمت علیه این سه جوان را باور نمی‌کند. اینک جان این سه جوان به دست جلادان حکومت است. راه حل حقوقی در میان نیست و آنها قرار است برای هراساندن مردم کشته شوند. تنها راه نجات این افراد، اعتراض کردن به این اعدام است. مردم، سازمانهای حقوق بشری و رسانه‌ها باید همت کنند و برای پیشگیری از قتل سه جوان از هیچ تلاشی دریغ نکنند».

آگاهان امور می گویند که حکومت ایران با انتشار خبر اعدام معترضان آبان ماه، قصد ایجاد رعب و وحشت در بین مردم را دارد تا در اعتراضات پیش رو شرکت نکنند.

سه روز پیش، سایت حقوق بشری “هرانا” نیز خبر داد که حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی در دیوان عالی کشور تأیید شده است. انتشار این خبر با بازتاب گسترده ای در شبکه‌های اجتماعی، روبرو شد، بطوریکه “باشگاه خبرنگاران جوان” وابسته به صدا و سیما نیز در گزارشی اعلام کرد که “حکم اعدام بازداشت‌شدگان آبان‌ماه تایید نشده است”.

از سوی دیگر وکلای آنان نیز اعلام کردند که حکم اعدام آنها در دیوان عالی کشور تایید شده، اما هنوز نتوانسته‌اند به پرونده موکلان خود دسترسی پیدا کرده و از آنها دفاع کنند.

به گزارش منابع محلی، نیروهای امنیتی خانواده‌های این سه متهم را تحت فشارهای شدیدی قرار داده‌اند تا درباره وضعیت فرزندان خود اطلاع‌رسانی نکنند.

یاد آوری می شود که با وجود اعتراض‌های گسترده نسبت به این احکام در شبکه‌های اجتماعی، هنوز هیچ مقام رسمی در قوه قضائیه رژیم ایران، حاضر به تایید یا تکذیب احکام صادره برای امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی نشده است.

در دادگاه‌های حکومت ایران، این سه نفر با اتهام‌هایی چون درگیری مسلحانه، خروج غیرقانونی از کشور و شرکت در اعتراض‌ها و مشارکت در تخریب، محاکمه و به اعدام محکوم شدند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز در آن زمان، محاکمه آنها را “ناعادلانه” خوانده و گفته بود که آنها در دوران بازجویی برای گرفتن اعتراف، تحت شکنجه قرار گرفته‌اند.

در اعتراضات آبان ۹۸ بدستور خامنه ای، نیروهای امنیتی و انتظامی معترضان را سرکوب و بازداشت کردند. در آمارهای گوناگون، شمار کشته شدگان بین ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ تن، و شمار  بازداشت شدگان، هزاران تن اعلام شده است.

سازمان عفو بین‌الملل پیشتر هشدار داده بود که بازداشت‌شدگان آبان‌ماه در معرض شکنجه، بدرفتاری‌ و احکام‌ سنگین و طولانی‌مدت زندان قرار دارند.