اعتراض های همگانی در آمریکا و جهان نسبت به بستن توییتر پرزیدنت ترامپ ادامه دارد

تصمیم توییتر به بستن دائمی حساب کاربری پرزیدنت ترامپ، با اعتراض های بین المللی و داخلی در ایالات متحده روبرو شد و معترضین، آن را گامی از جانب حزب دموکرات، برای خاموش کردن صدای پرزیدنت ترامپ، و ادامه تعقیب و ستیز با وی تلقی کرده اند. این اعتراض ها در شبکه های اجتماعی، همچنان ادامه دارد.

کوتاه مدتی پس از  انسداد حساب کاربری شخصی دونالد ترامپ٬ توسط توئیتر که مرکز آن در آمریکا قرار دارد٬ برخی‌ها از این شبکه اجتماعی انتقاد کرده و اقدام مذکور را نقض آشکار سیاست “آزادی بیان و بی‌طرفی” توئیتر می‌دانند.

انتقادات این شبکه ها بیشتر متوجه این موضوع است که چرا شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر به “یک بازیگر قدرتمند غیردولتی” و “«اعمال سانسورگ» تبدیل شده و آزادی بیان را نقض می‌کنند.

علی‌رغم آنکه مدیران توئیتر بارها در وب‌سایت خود اعلام کرده‌اند “از آزادی بیان دفاع و از سلامت مکالمات عمومی در سراسر جهان محافظت می‌کنیم.” اما اقدامات اخیر آن به ویژه در بستن حساب کاربری شخصی ترامپ نشان داد که با نگرش‌های دوسویه خود در مورد کشورها و افراد مختلف بر گفتمان “آزادی بیان برای همه” سایه می‌افکند.

در این راستا،  آندرس لوپز اوباردور٬ رئیس جمهور مکزیک ضمن محکوم کردن انسداد حساب کاربری شخصی دونالد ترامپ اعلام کرد که توئیتر حق اعمال چنین سانسور و محدود کردن آزادی بیان را ندارد.

مک گرگور، استاد رشته روزنامه‌نگاری در دانشگاه کارولینای شمالی در آمریکا نیز اعلام کرد که توئیتر با هدف جلب لطف دولت جو بایدن به این عمل متوسل شده است.

این در حالی است که برخی فعالان حقوق بشر که از برخی رسانه‌های اجتماعی به دلیل اشاعه نفرت و تبعیض انتقاد می‌کنند‌، از تصمیم توئیتر در بستن حساب ترامپ استقبال کردند.

– توئیتر که دفتر مرکزی آن در سانفرانسیسکو ایالت کالیفرنیای آمریکا قرار دارد٬ تقریبا ۴۸۰۰ کارمند در سراسر جهان دارد. به غیر از جک دورسی که بنیانگذار و مدیر عامل شرکت است، ۹ مدیر مسئول در زمینه‌های مختلف مانند فناوری، طراحی، بازاریابی و مهندسی فعالیت می‌کنند.

توییتر حدود ۳۴۰ میلیون کاربر در سراسر جهان دارد که ایالات متحده آمریکا، ژاپن، انگلستان و هند بیشترین استفاده کنندگان آن هستند.

توئیتر سیزدهمین رسانه‌ در میان شبکه‌های اجتماعی پر استفاده در جهان است. در ترکیه نیز در رتبه پنجم پربازدیدترین شبکه‌های اجتماعی است.

جک دورسی، بنیانگذار و مدیرعامل توییتر که با مخالفت با ترامپ شناخته می‌شود٬ در سال ۲۰۱۹ با تصمیم خود مبنی بر ممنوعیت تبلیغات سیاسی در توییتر٬ بحث و جدال‌هایی جدیدی را آغاز کرد. نکته قابل توجه این بود که تصمیم وی اندکی پیش از آغاز مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری در ایالات متحده آمریکا در ۳ نوامبر سال ۲۰۲۰ بود.

از سوی دیگر دورسی خود پیش از انتخابات اعتراف کرد که جلوگیری از انتشار اخبار منتشر شده در روزنامه پست نیویورک در توئیتر در مورد پسر جو بایدن اشتباه بود.

دورسی به دلیل بی توجهی نسبت به بحران آراکان برای پست‌های خود در توئیتر در مورد میانمار در سال ۲۰۱۸ مورد انتقاد قرار گرفت.

وی نوشته بود: «میانمار کشور بسیار زیبایی است. مردم شاد و غذاهای خوشمزه‌ای دارد. من از شهرهای یانگون، ماندالای و باگان بازدید کردم. از بسیاری از صومعه‌ها بازدید کردیم و در سراسر کشور مراقبه انجام دادیم».

پس از آن کاربران شبکه‌های اجتماعی به دورسی واکنش نشان داده و او را به “بی توجهی نسبت به وضعیت صدها هزار پناهجوی آراکان که از خشونت ارتش میانمار فرار کرده‌اند” متهم کردند.

یادآور می شود که حساب شخصی دورسی در سال ۲۰۱۹ هک و پست‌های نژادپرستانه و غیراخلاقی در آن منتشر شده بود.