اعتراف رئیس کمیسیون بهداشت مجلس: «به خاطر واکسن داخلی در خرید واکسن تاخیر داشتیم»

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس، در یک برنامه رادیویی ادعا کرد: «مدیران پروژه واکسن داخلی خودشان هم نمی‌دانستند که نمی‌توانند به قول ۲۰ میلیون واکسن تا پایان مردادماه عمل کنند».

او اعتراف کرد که “پروژه خرید واکسن به خاطر واکسن‌های داخلی به تاخیر انداخته شد.”

او با تایید اینکه از سرنوشت ۷ واکسن ادعایی ساخت ایران خبر دارد، تایید کرد که حکومت، به خاطر تلاش برای تولید واکسن‌های داخلی، در خرید واکسن‌های موثر خارجی، تاخیر ایجاد کرد.

شهریاری به این پرسش که “آیا مافیایی در ایران وجود دارد که سودش در تاخیر واردات واکسن است؟” پاسخ مبهم داد و گفت: «قابل پیش‌بینی نیست».

شهریاری در مورد نظارت مجلس بر عملکرد وزارت بهداشت و وزارت امور خارجه و همچنین تناقض در سخنان زالی و طریف، گفت: «ما مرتب در جریان بودیم و پیگیری می‌کردیم؛ متاسفانه اشکالات زیادی اتفاق افتاد».

او افزود: «سوء مدیریت ستاد ملی کرونا باعث اشکالاتی شد و بیشتر هم تقصیر رئیس ستاد بود که توصیه‌ها را گوش نمی‌کرد».

شهریاری در مورد وعده و وعیدهای دروغ مسئولان درباره تولید واکسن که بارها و بارها وعده دادند که “چند میلیون واکسن می‌خواهیم تولید کنیم و به بازار بریزیم”، گفت: «نمی‌دانستند دروغ می‌گویند. یعی فکر می‌کردند که می‌تواننند این کار را انجام دهند. به غیر از دو شرکت؛ یکی انستیتو پاستور و دیگری رازی، همه این‌ها تجربه اولشان بود. بقیه شرکت‌ها تجربه‌ای نداشتند. فکر می‌کردند می‌توانند این کار را انجام دهند».

شهریاری توضیح نداد که  چرا در بحران بزرگ و خطرناکی مانند شیوع کرونا، به امید شرکت‌های بی‌تجربه نشستند که واکسن تولید کنند.

وی به این پرسش مجری برنامه  که “مگر دو سال پیش نمی‌دانستیم که زیرساخت تولید واکسن نداریم و این بیماری شوخی نیست که حالا ما بنشینیم برای آن واکسن تولید کنیم؛ آیا آزمون‌ها درست در بیاید یا نه؟ بعد هم واکسن از آزمون‌ها سرافراز در آمد ما که خط تولید نداریم. این ها را از دو سال پیش می‌دانستیم خودمان! پس چرا اینقدر به مردم وعده و وعید دادیم؟ واکسن هم وارد نکردیم و ببنید روزانه چند نفر می‌میرند!”، پاسخی کوتاه و گذرا داد و گفت: «سهل‌انگاری شد؛ در این شکی نیست» و افزود: «باید پاسخگو باشند».

گفتنی است خامنه‌ای، رهبر رژیم ایران، با ممنوع کردن واردات واکسن‌های موثر آمریکایی و انگلیسی، سلامت میلیون‌ها ایرانی را فدای ایدئولوژی آمریکا ستیزی خود کرد و جان ده‌ها هزار تن در ایران را گرفت. در روزها و هقته‌های گذشته، اعتراضات مردمی برای سیاسی کاری مرگبار در واردات واکسن، متوجه شخص علی خامنه‌ای شده است و اقشار و گروه‌های مختلف مردمی، کنشگران سیاسی، مدنی و حقوق بشری، خواهان محاکمه خامنه‌ای شده‌اند.

سازمان‌های حقوق بشر، خامنه‌ای و دیگران را در رابطه با کرونا به جنایت متهم می‌کنند