اعتراف مقام رژیم: شمار افراد خیابان خواب و میدان خواب و حاشیه خواب، مرتبا بالا می رود


یک نماینده مجلس به دولت هشدار داد که فقر فزاینده در ایران باعث می شود که شمار زیادی از شهروندان در حال مهاجرت به حاشیه کلانشهرها شده اند . مرکز آمار ایران خبر داده است که : ۱۳ درصد از کل موجود واحدهای مسکونی در پایتخت خالی است.

آگاهان می گویند که این هشدار نماینده مجلس، نشان پائین آمدن توان خانواده در پرداخت کرایه خانه می باشد و آن ها به دنبال گزینه های دیگر می گردند و با مشکلات فزاینده روبرو می باشند.
پروانه مافی، نماینده مجلس ،در صحن علنی مجلس گفت: با گرانی بیش از ۱۷۴ تا ۵۰۰درصدی زمین و افزایش قیمت مسکن در فاصله کمتر از یکسال چرا مشکلات مردم را در زمینه مسکن جدی نمی گیرید .خیل عظیمی از شهروندان در حال مهاجرت به کلونی‌های حاشیه کلانشهرها هستند.
مافی افزود: «مساله‌ای که این روزها گریبانگیر جامعه شده و زمینه تلاطمات اقتصادی، و سیاسی و حتی اجتماعی را به وجود آورده و بی‌توجهی به آن بیش از پیش خطرآفرین و حاشیه ساز خواهد شد، افزایش افسارگسیخته قیمت خودرو، مسکن و مستغلات در کشور است.»
وی افزود: به گزارش رسمی مرکز آمار ایران که براساس آن موجودی مسکن کل ایران با ۱۷ درصد رشد داشته است اما در مقابل “آمار خانه‌های خالی” نیز با “حدود ۵۵ درصد رشد” مواجه شده است، با این حساب نسبت خانه‌های خالی به کل موجودی واحدهای مسکونی کشور ۱۱درصد است که نشان می‌دهد از هر ۱۰ خانه یکی خالی است.
مافی گفت: «۱۳ درصد از کل موجود واحدهای مسکونی در پایتخت خالی است. درحالی که مطابق استانداردهای جهانی نسبت خانه‌های خالی بین ۴ تا ۶ درصد کل واحدهای یک شهر باید باشد اما در کشور ما دو برابر و در تهران بیش از دو برابر این استاندارد است».
رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران پیشتر گفته بودند که : «در سال گذشته ما شاهد رشد بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت مسکن بودیم، هم چنین وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی از رشد ١١٢‌ درصدی قیمت مسکن خبر داده بودند که این موضوع از عوامل اصلی رشد اجاره‌بها بوده است».