اعتصاب پرستارانی که رژیم آن ها را به علت بی پولی اخراج کرده، به یاسوج هم رسید

شماری از پرستاران یاسوج  در اعتراض به بیکاری پس از قرارداد موقت دست به تجمع زدند. دامنه اعتراضات، دربین تمامی صنوف و اقشار مختلف بالا گرفته است.

پرستاران یاسوج  در این تجمع  نسبت به عدم جذب از سوی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج اعتراض کردند و با در دست داشتن   پلاکاردهایی با شعار “سزای فداکاری بیکاری نیست” و “کرونا را شکست دادیم، اما از کار بیکار شدیم”  در مقابل استانداری این شهر نشستند.

حیدرعلی عابدی،‌ عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، پیشتر اعلام کرده بود که کشور با کمبود ۱۰۰ هزار پرستار روبرو است.

پس از شیوع کورونا در ایران بنا به دستور وزارت بهداشت، تعدادی از بیمارستان‌ها در ایران با اتکا به ماده ۱۱ قانون کار اقدام به عقد قرارداد موقت ۸۹ روزه آزمایشی با پرستاران کرده و بعد آن‌ها را اخراج می‌کنند.

همچنین بیش از ۵۰ تن از کارگران شهرداری کوت عبدالله  خوزستان نیز به علت عدم  پرداخت “دستمزدهای معوق خود در مقابل ساختمان استانداری دست به تجمع اعتراضی زدند.

و در بحبوحه شیوع دوباره کورونا  ۴۰ تن از کارگران یک شرکت تولیدی در تاکستان از کار برکنار شدند.این کارگران امروز با تجمع در مقابل استانداری قزوین خواستار برگشت دوباره به کار شدند.

پس از شیوع کورونا در ایران و تاثیرات منفی آن روی اقتصاد این کشور، هزاران کارگر در استان‌های مختلف بیکار شده‌ و درآمد خود را از دست داده‌اند. بسیاری از آنها می‌گویند دولت به وضعیت معیشتی آنها توجه ندارد.

روزنامه همشهری نیز در گزارشی از بیکار شدن هزاران تن از کارکنان و کارگران به علت تعطیلی آشپرخانه‌ها و آبدارخانه‌ها در ادارات دولتی خبرداد و نوشت:   «کورونا اول منجر به دورکاری کارکنان این بخش‌ها شده بود و حالا این بخشنامه  ستاد در مرحله بعد آن‌ها را در معرض تعدیل قرار داده است».

یحیی، یکی از کارمندان آشپزخانه ادارات دولتی، گفته است: «چوب‌خطم در بقالی محل پر شده و باید از دوست و آشنا قرض کنم».

بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا تمامی سازمان‌ها موظف شدند فعالیت آشپزخانه‌ها و آبدارخانه‌ها را تعطیل و از پذیرایی در اتاق‌ها و جلسات خودداری کنند.

یک عضو شورای شهر همدان نیز اززیاد شدن حاشیه نشینان به علت فقر و فلاکت در این استان خبر داد و گفت: با افزایش شش برابری نرخ رهن و اجاره در این شهر، مردم ناچارند با مهاجرت به حاشیه شهر، در چادر زندگی کنند و دولت علیرغم وعده هایی که داده بود، مردم را تنها گذاشته است.

کاووسی، افزود: افزایش غیراصولی قیمت زمین و اجاره آن، نه تنها در همدان، بلکه در سایر نقاط ایران نیز بین چهار تا شش درصد افزایش داشته است.

وی گفته که  در محله‌های متوسط ‌نشین همدان، پول پیش اجاره ‌خانه از پنج میلیون به ۳۰ میلیون رسیده و چندین نفر برای دریافت وام ودیعه به وی مراجعه کرده‌اند.