اعتصاب گسترده در سیستان و بلوچستان در اعتراض به کشتار سوخت بران توسط رژیم اسلامی

بر اساس گزارش ها و تصاویر ارسالی از شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان مردم در این استان دست به اعتصاب گسترده زده و کسبه و بازاریان مغازه های خود را بسته اند.

شهرهای:ایرانشهر-زاهدان و خود شهر سراوان در اعتصاب کامل به سر می برند.

شهر سراوان که در دو روز گذشته صحنه اعتراضات گسترده بر ضد رژیم بود شب گذشته نیز تا پاسی از نیمه شب همچنان نا آرام بود و مردم خشمگین در خیابان ها حضور داشتند.

روز گذشته فراخوان مردمی در فضای مجازی منتشر گردید ه از مردم می خواست تا در روز چهارشنبه(امروز) در اعتراض به کشتار سوخت بران توسط رژیم اسلامی دست به اعتصاب بزنند.

پس از گسترش اعتراضات در دو روز گذشته و حمله به فرمانداری سراوان حکومت اقدام به قطع اینترنت کرده و گزارش ها حاکی از آن بود که برقراری ارتباط از طریق اینترنت به کندی صورت می گیرد.

 

درگیری ها به دلیل کشته شدن دست‌کم ۱۰ سوخت بر بلوچ در نقطه صفر مرزی سراوان به دست نیروهای سپاه پاسداران، می باشد که خشم مردم معترض را برانگیخته است. معترضان و نیروهای امنیتی با یکدیگر  درگیر شده اند.

بنا بر گزارش ها مردم معترض ساختمان فرمانداری را به کنترل خود درآورده اند.

سوخت بران بلوچ سال‌هاست که هدف گلوله نیروهای نظامی و امنیتی  قرار می‌گیرند و جان می‌دهند.

فعالان بلوچ روز گذشته (دوشنبه) از کشته شدن دست‌کم ۱۰ تن از سوخت‌بران در نقطه صفر مرزی به دست نیروهای سپاه پاسداران خبر داد. شماری نیز مجروح شدند که حال پنج تن از آنها وخیم است. این تیراندازی به امنیتی شدن فضا و اعزام نیروهای بیشتر به منطقه انجامید.

خانواده سوخت‌برانی که شامگاه چهارم اسفند به دست سپاه پاسداران در نقطه مرزی اسکان در سراوان به قتل رسیدند، و مردم معترض  صبح سه‌شنبه مقابل ساختمان فرمانداری این شهر تجمع کردند.

همچنین جوانان مبارزان بلوچ اعلام کردند اگر هیچ عدالتی برای مردم وجود ندارد، پس نباید هیچ آرامشی هم برای حکومت ها وجود داشته باشد.

مبارزان بلوچ با انتشار پیام تصویری به حکومت ایران هشدار دادند : ما مردم بلوچستان تصمیم خود را گرفته ایم ، اگر قرار است که بلوچ های ایران به خاطر یک لقمه نان هدف گلوله های سپاه پاسداران قرار بگیرد ، پس بگذار که هیچ آرامشی هم برای حکومت ها وجود نداشته باشد.

دو روز پیش نیروهای امنیتی و نیروهای سپاه پاسداران سیستان و بلوچستان که به مرصاد شهرت دارند، با بستن مسیرهای سوخت‌بری و حفر چاله‌های بزرگ در نقاط صفر مرزی از تردد سوخت‌بران بلوچ ممانعت کردند که آنها به نشانه اعتراض در مقابل پایگاه سپاه تجمع کردند که با تیراندازی مستقیم و شلیک گاز اشک آور نیروهای امنیتی مواجه شدند.

برخی گزارش‌هایی که هنوز به طور رسمی تایید نشده‌اند تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها را ۳۷ نفر اعلام کرده‌اند، یک سوخت‌بر بلوچ ادعا کرده است: «آمار کشته و زخمی‌ها بیش از ۵۰ تن است که با وجود محاصره شدن، آمبولانس‌ها اجساد کشته و زخمی‌شدگان را انتقال دادند».

کمپین فعالین بلوچ نیز از تایید هویت ۱۵ سوخت‌بر کشته و زخمی‌ شده خبر داده است.

خبرهای تازه ای که از سروان  ایران می رسد حکایت از آن دارد که تاکنون بیش از ۳۷ تن در  این این اقدام سرکوبگرانه کشته و زخمی شده اند و امار کشته شدگان بسیار بیشتر از اماری است که حکومت در درگیری دو روز گذشته در سراوان اعلام کرده است

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، حکومت اینترنت منطقه را قطع کرده و تاکنون خبرهای تازه ای در این زمینه نرسیده است .

به گفته رسانه های محلی اخبار و تصاویر منتشر شده در سراوان توسط کمپین فعالین بلوچ به  مکان های اینترنت دار ارسال می کنند تا به ایران و جهان را در جریان بگذارند.

در ادامه این گزارش آمده است که مردم زاهدان نیز به حمایت از مردم سراوان به خیابان آمده و اعلام کردند که، امشب اقدام به بستن جاده های این شهر و مسیرهای ترانزیتی می کنند. سایر شهرهای بلوچستان اعلام حمایت کرده اند. مردم بلوچستان را تنها نگذاریم.