اعدام سه زندانی مخالف حکومت ایران در زاهدان 

دادگستری سیستان و بلوچستان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد حسن دهواری، الیاس قلندرزهی و امید محمودزهی، سه شهروند زندانی در مناطق خاش و سراوان در این استان، به اتهام “اقدامات مسلحانه” علیه نیروهای انتظامی و همکاری با یک گروه مسلح مخالف جمهوری اسلامی  اعدام شدند.

این در حالی است که به گفته محمدرضا فقیهی، وکیل این دو نفر، درخواست اعاده دادرسی برای آنان در دبیرخانه دیوان عالی کشور ثبت شده بود و پرونده آن‌ها در نوبت تعیین شعبه قرار داشت.

پیشتر نیز کمپین فعالین بلوچ در باره اعدام این سه تن هشدار داده و گفته بود این زندانیان که برای اجرای حکم اعدام به سلول‌های انفرادی زندان زاهدان منتقل شده اند..

به گفته فقیهی، «پس از آنکه پرونده این دو محکوم را در دادگاه انقلاب زاهدان به دقت مطالعه کردیم یافته‌های ما این بود که روال و روند قضایی طی‌شده در قبال آن‌ها با اشکالات قضایی مواجه بوده است. حکم صادر‌شده برای آن‌ها نیز به همین ترتیب محل اشکال است».

این وکیل دادگستری، در ادامه افزود: «اقتضائات قضایی و شرعی حکم می‌کند که اگر در خصوص پرونده‌ای ایرادات به این شکل وجود داشته باشد و خانواده‌های محکومین، خود محکومان و وکلا مکررا اعلام کنند که توجهی به دفاعیات نشده و روند قضایی به درستی طی نشده و رعایت موازین قضایی در این پرونده‌ها به درستی صورت نگرفته به گونه‌ای که ممکن است حکم صادره در معرض نقض قرار گیرد، درنگی صورت گیرد».

در این گزارش آمده است که  شلاق زدن، بستن کلاه آهنی به سر و وارد کردن شوک برقی، کشیدن ناخن‌های دست و پا،  بازداشت همسر و تهدید به تجاوز به او مقابل دوربین روشن، از جمله شکنجه‌هایی بوده که علیه آنها اعمال شد.

دادگستری سیستان و بلوچستان، ادعا کرده است که امید محمودزهی به مشارکت در آدم‌ربایی و قتل” متهم شده است. این در حالی است که اطلاعات بیشتری درباره این زندانی از سوی منابع مستقل گزارش نشده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب جمعیت خود بیشترین میزان اجرای حکم اعدام در جهان را دارد.

بر اساس گزارش هرانا، در طول سال ۲۰۲۰ میلادی که سه روز پیش به پایان رسید دست‌کم ۲۳۶ شهروند در ایران اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند.

این در حالی است که اغلب اعدام‌های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا دستگاه قضایی اطلاع‌رسانی نمی‌شوند.