اعراب فلسطینی امروز تظاهراتی را با نام “یوم النکبه” برگزار می کنند. ارتش اسرائیل دستور گرفته شکیبایی نشان دهد

اعراب فلسطینی امروز تظاهراتی را با نام “یوم النکبه” برگزار می کنند. ارتش اسرائیل دستور گرفته شکیبایی نشان دهد

سازمان های فلسطینی اعلام کرده اند که در سالروز اعلام استقلال اسرائیل، که بر حسب تقویم میلادی، امروز (چهارشنبه) واقع می شود، به یک رشته تظاهرات خشونت بار دست می زنند. ارتش اسرائیل برای جلوگیری از عملیات خرابکاری در جریان این تظاهرات، به یک رشته تدابیر احتیاطی دست زده است. سازمان های ترور فلسطینی و از جمله جهاد اسلامی آزادی فلسطین از پیش اعلام کرده اند که قصد عملیات تعرضی ندارند، ولی در عین حال از ارتش اسرائیل می خواهند که از تیراندازی به سوی آشوبگران خودداری ورزد.

در آستانه برگزاری این روز، وزارت خارجه حکومت ایران بیانیه ای انتشار داد و در آن حمایت کامل خود را از سازمان های تروز، که آن ها را “سازمان های مقاومت” می نامد، بیان کرد و فلسطینیان را فرا خواند که به تظاهرات خشونت بار و عملیات تروریستی علیه اسرائیل ادامه دهند.

رژیم ایران تنها حکومتی در میان کشورهای اسلامی و عرب است که چنین بیانیه ای صادر کرده است – و این در حالی که بسیاری از کشورهای عرب، و به ویژه امیرنشین قطر، از طریق تماس های مداوم با سرکردگان سازمان های فلسطینی، کوشیده اند آن ها را متقاعد سازند که از خشونت دوری جوید و تظاهرات آنها از خشونت به دور باشد.

اعراب، سالروز استقلال اسرائیل را یوم النکبه و یا روز مصیبت می نامند. زیرا هفتاد و دو سال پیش، اعراب قطعنامه سازمان ملل را برای تقسیم سرزمین اسرائیل به دو کشور یهودی و عربی رد کردند و ارتش های هفت کشور عربی به یک حمله گسترده نظامی برای نابودی اسرائیل دست زدند که به شکست آنان انجامید و اسرائیل استقلال خود را در هفتاد و یک سال پیش اعلام کرد.

در جریان این جنگ، و تهاجم ارتش های عربی برای جلوگیری از برپایی دوباره اسرائیل بود، که حدود ۴۵۰ هزار نفر عرب از خانه های خود فراری شدند و به کشورهای عرب همسایه پناه بردند و از آن هنگام تا کنون کشورهای عرب اجازه اِسکان همیشگی به آن ها نداده اند و خواهان بازگشت آنان به داخل خاک اسرائیل می باشند.

اعراب شهروند اسرائیل، راهپیمایی یوم النکبه را هفته پیش، همزمان با سالروز استقلال اسرائیل بر حسب تقویم عبری برگزار کردند. رهبران اعراب شهروند اسرائیل گفتند که آنان ضمن ابراز همدردی با محنت فلسطینیان، در مورد برگزاری راهپیمایی، با آنان همآهنگی نمی کنند.

ارتش اسرائیل به سربازان خود دستور داده که در جریان رویارویی امروز با آشوب فلسطینی ها در طول خط مرزی با غزه، با احتیاط کامل رفتار کنند تا حتی الامکان، کسی از میان تظاهر کنندگان کشته نشود.

اسرائیل در این هفته به امیرنشین قطر امکان داد مبلغ چهل میلیون دلار پول نقد وارد نوار غزه کند تا به خانواده های نیازمند کمک مالی شود. قطر به هر خانواده صد دلار هدیه می کند. ولی بعید نیست که بخش نامعلومی از این پول، صرف پرداخت حقوق ماهیانه به ماموران تروریستی و کارمندان حماس شود. اسرائیل هیچ امکان واقعی برای نظارت بر شیوه هزینه کردن مبالغ اهدایی قطر را ندارد. امیر نشین قطر تعهد کرده جمعا ۱۸۰ میلیون دلار کمک نقدی در اختیار حماس بگذارد و سیصد میلیون دلار نیز به حکومت خودگردان فلسطینی در کرانه باختری اهدا کند.

در گزارش های پیشین گفته شده بود که اسرائیل تلاش بسیار دارد که در ایام برگزاری فستیوال بزرگ موسیقی معروف به اروویزیون یا یوروویژن که در این روزها در تل آویو برگزار می شود، عملیات تروریستی صورت نگیرد. گروه تروریستی موسوم به جهاد اسلامی آزادی فلسطین تهدید کرده بود که اگر به خواسته های آن سازمان توجهی نشود، و محنت اهالی غزه ادامه یابد، در روزهای برگزاری اروویزیون، شهر تل آویو را که محل برگزاری این رویداد هنری – فرهنگی می باشد، به موشک خواهد بست.