اعراب مسلمان اسرائیل نیز علیه قانون ملیت به تظاهرات پرداختند و پرچم فلسطین در چند نقطه دیده شد

برخی از تظاهرکنندگان عرب، پرچم فلسطیین به دست گرفته و-علیه اسرائیل شعار می دادند

مخالفت با قانون ملیت در اسرائیل بالا می گیرد. این قانون توسط دولت راست گرای اسرائیل از تصویب پارلمان گذشته و هدف از آن تاکید هویت یهودی اسرائیل است تا اعراب یا دیگران نتوانند این سرزمین را متعلق به خویش بدانند. همچنین هدف این قانون آن است که پروژه های یهودی از نظر فرهنگی و اجتماعی و سیاسی تقویت شود.

در قانون جدید، ظاهرا به یهودیان شهروند اسرائیل امتیازاتی داده شده که به اقلیت های قومی و دینی دیگر اعطا نشده است. از جمله، زبان عربی از مقام زبان رسمی در کنار زبان عبری، حذف گردیده، گرچه در این قانون گفته شده است که عربی از مقام خاصی در بین زبان های دیگر در اسرائیل برخوردار خواهد بود.

اقلیت های عرب اعتراض می کنند که در این قانون، برخلاف منشور استقلال اسرائیل، از تساوی حقوق بین شهروندان، بدون توجه به باور دینی، رنگ پوست، نژاد و جنسیت سخن گفته نشده است.

طرفداران این قانون می گویند که در قوانین کشور تساوی حقوق کامل برخوردار خواهد بود. ولی هنگامی که روی احداث آبادی های یهودی نشین تاکید می شود، اعراب نمی توانند همان امتیازات را توقع داشته باشند، به ویژه آن که یهودیان جهان هر سال صدها میلیون دلار کمک مالی به اسرائیل می کنند که در امور  مربوط به یهودیان هزینه شود.

بیش از ده هزار نفر از اعراب مسلمان و مسیحی اسرائیل، شب گذشته (شنبه) در تل آویو تظاهراتی علیه این قانون به راه انداختند که بیش از بیست هزار از یهودیان اسرائیل نیز به طرفداری از آنان و علیه قانون ملیت، به راهپیمایی پیوستند.

در ستون راه پیمیان هشت پرچم فلسطینی نیز دیده می شد و در گوشه دیگر چند پرچم اسرائیل نیز در اهتزاز بود.

شماری از اعراب اسرائیل، خود را فلسطینی می دانند، ولی در عین حال خواستار دریافت همه حقوق شهروندی از اسرائیل هستند.

طرفداران قانون ملیت می گویند که یکی از هدف های جناحی از اعراب اسرائیل که علیه این قانون وارد میدان شده اند، آماده ساختن زمینه برای اجرای “حق بازگشت” فلسطینیان می باشد. سازمان های فلسطینی و حکومت خودگردان همیشه گفته اند که اسرائیل باید موافقت کند که همه اعرابی که هفتاد سال پیش از این سرزمین گریخته اند، همراه با فرزندان و نوادگان خود حق بازگشت داشته باشند

در حالی که هفتاد سال پیش شمار فراریان، آن گونه که در دفاتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل ثبت شد، کمتر از نیم میلیون نفر بود. اکنون بیش از سه میلیون نفر فلسطینی حق بازگشت می طلبند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر امروز (یکشنبه) پیش از آغاز جلسه هیات دولت گفت همین واقعیت ایجاب می کند که در قانون ملیت تاکید شود که اسرائیل کشور یهودیان است. نتانیاهو گفت: آنانی که شب گذشته شعار می دادند که با آتش و خون فلسطین را آزاد خواهند کرد، نشان دادند که هدفشان مخالفت با قانونی نیست که ادعا می کنند به آن ها تساوی حقوق نداده، بلکه قانونی است که این سرزمین را کشور یهودیان می داند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر در توییتر خود نوشت که اعراب با برافراشتن پرچم فلسطین، عملا نشان می دهند که خود را شهروندان وفادار اسرائیل و بخشی از این جامعه نمی دانند، بلکه خواهان تبعیض علیه یهودیان و رسیدن به مقام تسلط بر این سرزمین هستند.

در تظاهرات دیش، طبق برخی ارزیابی ها شمار یهودیان شرکت کننده، بیش از دو برابر اعراب شهروند اسرائیل بود. برخی منابع خبری گفتند که مخالفان سرسخت دولت نتانیاهو در راهپیمایی شب گذشته حضور پررنگی داشتند.

هفته پیش اعراب دروزی اسرائیل بودند که علیه این قانون، در تل آویو تظاهرات کردند. در این اقدام اعتراضی، بیش از صد هزار نفر شرکت داشتند و همه جا پرچم اسرائیل در سطح بسیار گسترده دیده می شد. دروزی ها گفتند که آن ها از صهیونیسم و حق یهودیان بر این سرزمین جانبداری می کنند و در همان حال خواهان تساوی حقوق کامل شهروندی و اقتصادی و اجتماعی هستند.

2 دیدگاه‌

 1. اسرائیل کشور یهودی است و بس
  اسرائیل کشور یهودیان است وبس .اسلام دینی فاشیستی است و خطرناک تر از فاشیسم هیتلری است زیرا یک مذهب است و از زبان خدای قاهر فرمان صادر می کند .اسلام با کشتن کافران و غیر مسلمانان و وادار کردن آنان به مسلمان شدن شروع به رشد کرد . مسلمانان برنامه دارند تا با زادو ولد بسیار تر کیب جمعیتی را در هر کشوری که هستند به نفع خود تغییر دهند. اردوغان به صراحت به ترک ها ی اروپا گفت که شما آینده اروپا هستید در اسرائیل نیز اعراب مسلمان همین هدف را دنبال می کنند و بنابر این تصویب قانون یهودی بودن اسرائیل کاملا ضروری بود حتی فراتر از آن باید مسلمانان اسرائیل را تشویق به خروج از اسرائیل کنید باید در همه کشورها روسری را برای زنان مسلمان ممنوع کرد تا آنها به کشورهای اسلامی بروند. زیرا روسری سمبل فاشیسم اسلامی است و توهینی بزرگ به جنسیت زن.دوستان اسرائیلی اسام فاشیسم قرن کنونی است و باید با آن مدارا نکرد زیرا آنها قصد تصرف جهان را دارند. با احترام

 2. ( کشور اسرائیل فقط و فقط متعلق به قوم یهود است )
  امیدوارم هر چه زودتر تمام مسلمانان اسرائیلى از این کشور بیرون روند ، من با مسلمانان عرب اسرائیل صحبت کرده ام ، میگویند :
  ما عاشق یهودیان هستیم ، در اینجا همه چیز بما دادند اما نگاهشان گواه دیگرى دارد من از دوران دبستان دوستان یهودى داشتم چون باهوشند و الان هم یک ربّاى و چند اسرائیلى الاصل و یک پیرزن باهوش یهودى با نام فامیلى اسرائیل از دوستان صمیمى من هستند ، بإرسال یک یهودى از من پرسید چرا میگى یهودیان باهوشترند گفتم اصلأ نمیتوان باور کرد بعد از هفتاد سال کشورى از صفر شروع کُند و اینهمه پیشرفت کند ! از شروع کشور اسرائیل هر سال این قوم پیشرفتهاى زیادى کرده اند . علته داشتن دوستان پهودى من این بود که باهوش تَر از بقیه هستند ، از دوران دبیرستان تا به امسال که ۵٨ سال دارم همیشه بدنبال این بودم که
  ( چراین قوم باهوش ترند )
  چند سال پیش آمدم اسرائیل در فرودگاه بنگوریوى تل آویو رئیس پلیس از من پرسید چرا آمدى اسرائیل ، گفتم چون
  ( من عاشق قوم یهود هستم )
  پرسید چرا عاشق این قوم هستى ؟ گفتم چون باهوش هستند ، پرسید یعنى منهم باهوشم ؟ گفتم البته ، در چشمانم حقیقت را دید ، خندید و بلافاصله مُهر ورود توى پاسپورتم زد و گفت :
  ( به اسرائیل خوش آمدى )
  چند ماه پیش بالاخره بعد از پنجاه سال جواب اینکه چرا یهودیان باهوش هستند پیدا کردم !
  بعلت هزاران سال اسارت وشکنجه و تحقیر و کشتار این قوم
  ( ژن قوم یهود باهوشتر شده است )
  بزرگترین آرزویم
  اینست که مدیریت دنیا به اسرائیل و پرزیدنت ترامپ داده شود مطمئنم سرعت پیشرفت بشر بینهایت بالا میرود !
  چه شوددددددددددد
  آرزوى بعدیم …. بعد از سالها تنهایى بالاخره عشقم یک زن یهودى باشد خوشبختانه بعد از انقلاب مسلمان نیستم و بااسم دیگرى دوستانم مرا صدا میزنند .
  بعدأ علت دشمنى مسلمانان با یهودیان را بشما خواهم گفت

Comments are closed.