اعضای جمهوری خواه و دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا ، خواستار توجه دولت بایدن به حمایت از حقوق بشر در ایران شدند 

اعضای جمهوریخواه و دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با انتشار بیانیه ای به جو بایدن از ارائه قطعنامه‌ای با حمایت ۱۱۳ نماینده از هر دو حزب در صحن این مجلس خبر دادند که هدف از آن حمایت از خواست مردم ایران برای رسیدن به”جمهوری ایرانی دموکراتیک، سکولار و غیرهسته‌ای” و محکومیت “نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم دولتی” از سوی حکومت ایران  است.

در این بیانیه امده است که کشتار هزار و ۵۰۰ نفر در اعتراضات آبان ۹۸، سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران، اعدام نوید افکاری و محکومیت اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی، به شرکت در یک عملیات بمب‌گذاری در پاریس، را نمونه‌هایی از نقض حقوق بشر از سوی حکومت ایران و حمایت آن از تروریسم خواند و نسبت به این روند ابراز نگرانی کرد.

آنان در این بیانیه نوشته اند: آمریکا باید در همکاری با متحدان خود، به ویژه متحدان حوزه بالکان، که حضور ایران به کشورهای آنها نیز رسیده، جمهوری اسلامی را در ارتباط با سوءاستفاده از مزایای دیپلماتیک خود پاسخگو کرده و از “فعالیت‌های مخرب” نمایندگی‌های دیپلماتیک ایران جلوگیری کند.

در متن قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا علاوه بر اشاره به سرکوب اعتراضات مردمی در ایران در تیر ۱۳۷۸، ۱۳۸۸، دی ۹۶ و آبان ۹۸ و حبس و شکنجه و اعدام معترضین، نسبت به قتل و دستگیری ۸۶۰ روزنامه‌نگار در ایران از انقلاب سال ۵۷ هشدار داد.

سرکوب اقلیت‌های قومی و مذهبی و محرومیت آنها از حقوق شهروندی، موج اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ و دفن آنها در گورهای دسته‌جمعی از دیگر موارد نقض حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی هستند که در متن این قطعنامه به آنها پرداخته شده است.

این قطعنامه همچنین با اشاره به دستگیری اسدالله اسدی به جرم شرکت در یک توطئه بمب‌گذاری در پاریس و دستگیری دو مامور ایرانی دیگر در آلبانی در سال ۲۰۱۸ به اتهام شرکت در یک توطئه بمب‌گذاری دیگر، نسبت به فعالیت‌های مراکز دیپلماتیک ایران در نقاط مختلف جهان هشدار داد.

در ادامه این قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا از دولت‌ها خواسته اند  علیه «فعالیت‌های مخرب» هیات‌های دیپلماتیک ایران اقدام کنند.