اعضای هیات آژانس بین المللی انرژی اتم، با مقامات ارشد رژیم دیدار می کنند و باید به بازرسی بپردازند.

هیات کارشناسی از جانب آژانس به هدف انجام بازرسی در مورد نقض تعهدات ایران در چارچوب برجام به تهران آمده است، امروز (یکشنبه) با شماری از مقامات ارشد سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و گفتگو کرد.
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، پیش از امدن کرنل فروتا جزییاتی را درباره سومین گام رژیم در نقض تعهدات برجامی، منتشر ساخت.
فروتا پس از درگذشت یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برای اولین بار در سمت “سرپرست موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی” ، قرار است در تهران با مقامات ارشد حکومت ایران از جمله محمدجواد ظریف وزیر خارجه، علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی، و علی شمخانی، دبیر شورایعالی امنیت ملی حکومت ایران ،دیدار و گفت‌‌وگو کند.
کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌‌های بین‌المللی در وین پیشتر گفته بود که این دیدار، جزئی از ایران براساس مفاد برجام، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران،است که در دوره‌های زمانی گزارشی از میزان پایبندی تهران به توافق هسته‌ای را به شورای حکام این نهاد گزارش می‌کند.
جان بولتون، مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا، در باره دیدار کرنل فروتا از ایران گفت : سرپرست موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی زمانی به ایران می‌رود که آژانس، هیات مدیره را از فعالیت‌های مخفیانه هسته‌ای ایران با خبر کرده است.
بولتون افزود: ما همراه با دیگر کشورهای عضو شورای حکام، مشتاق دریافت گزارش کامل در سریع‌ترین زمان ممکن هستیم
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی، پیشتر با دستور علی خامنه ای که تصمیم گیرنده حکومت ایران و مردم ایران است فرمان اجرای گام سوم نقض تعهدات برجامی را صادر کرده بود.
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، حکومت ایران پیشتر در نامه‌ای به فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی و دفاعی اتحادیه اروپا، اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران اجرای گام سوم نقض تعهدات برجامی آغاز کرده است.
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، نیز یک روز پیش از آمدن سرپرست موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اعلام کرد جمهوری اسلامی در جدیدترین اقدام در نقض تعهداتش در چارچوب برجام، گازدهی به سانتریفیوژهای پیشرفته IR -6 را در یک زنجیره ۲۰ تایی آغاز کرده است.
کمالوندی گفت که در نظارت‌های بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی “تغییری” اعمال نخواهد شد و “تعهدات شفاف‌سازی کما‌فی‌السابق انجام می‌شود”.
حکومت ایران پیشتر نیز در دو اقدام که آن را گام‌های اول و دوم نقض تعهدات برجامی عنوان کرد ه بود ابتدا از سقف تعیین شده در۳/۶۷ درصد تعیین شده در برجام فراتر برد و به ۴/۵ درصد رساند.
کمالوندی، افزود: اجرای پیرامون گام سوم کاهش تعهدات برجامی عملا ما در حوزه فنی به انتهای کار رسیده ایم به جز موضوع فردو و مسائل سوخت مصرف شده چیزی دیگری باقی نمی ماند.
وی افزود:ما از اروپاییان قطع امید کردیم اما اروپایی‌ها باید تلاش کنند تا به تعهداتش عمل کنند و اگر چنین نکنند ممکن است ما به نقطه پایان تعهدات فنی نزدیک شویم، زیرا ادامه برجام با این مسیر بی‌معنا خواهد بود.