اعضای کنگره آمریکا خواهان برگزداندن مجازات های مالی علیه رژیم ایران شدند

 

اد رویس رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و راب پورت من  رئیس کمیته فرعی دائمی مجلس سنای آمریکا پنجشنبه در نامه‌ای خواستار تلاش دولت ترامپ برای بازگرداندن اقدامات تنبیهی گروه ویژه اقدام مالی علیه ایران شدند. این دو عضو کنگره آمریکا در نامه ای به وزیر خزانه داری آمریکا از وی خواستند با استفاده از نفوذ خود کشورهای عضو گروه ویژه اقدام مالی را ترغیب کند تا مانع دسترسی ایران به سیستم مالی بین المللی شوند. نشست گروه ویژه اقدام مالی قرار است هفته آینده در پاریس برگزار شود.

به گزارش رویترز گروه ویژه اقدام مالی که از سال ۱۹۸۹ تاسیس شده است استانداردهای بین المللی ضد پولشویی وضد  تامین مالی تروریسم و سلاح‌های کشتار جمعی را کنترل می‌کند. اد رویس و راب پورتمن در نامه خود با اشاره به نتیجه تحقیقاتی که کمیته فرعی در سنای آمریکا در خصوص صدور جواز محرمانه تبدیل ارز برای ایران توسط دولت اوباما در سال ۲۰۱۶ تاکید کردند که نشست آتی گروه ویژه اقدام مالی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در گزارش این کمیته فرعی سنا تاکید شده است جواز مورد اشاره پس از توافق شش قدرت جهانی با ایران صادر شده که به تهران اجازه داده شده حدود ۶ میلیارد دلار پول خود را که در یکی از بانکهای مقصد پایتخت عمان نگه داشته شده بود به دلار آمریکا تبدیل کند. این دو نماینده کنگره آمریکا گفته اند دولت اوباما در راستای حفظ توافق شدیدا معیوب هسته ای به طور غیر معقولی طیف گسترده ای از تسهیلات اقتصادی از جمله از طریق گروه اقدام مالی  ارائه کرده است.

در تیرماه ۹۵ به دلیل تعهد ایران به اجرای این اقدامات و برداشتن گام‌های ضروری گروه ویژه اقدام مالی تصمیم گرفت ضمن حفظ ایران در فهرست سیاه کماکان اقدامات تنبیهی علیه ایران را در حالت تعلیق نگه دارد. این دو نماینده کنگره آمریکا به کمک های جمهوری اسلامی به گروه‌هایی مانند حزب الله و حماس اشاره کردند و رهبر نظام علی خامنه ای اخیرا از مجلس خواسته بود تا لایحه مقابله با تامین مالی تروریزم را کنار بگذارند. مخالفان تصویب این لایحه از شفافیت اقتصادی و فساد بانکی وحشت دارند.

دادستان‌های فدرال در شیکاگو یک بازرگان ۵۶ ساله ایرانی را به تلاش برای صادرات غیر قانونی مواد و قطعات قابل  استفاده در ساخت موشک به ایران متهم کردند.

 

یک دیدگاه

  1. تامین مالی حزب اله و حماس و یمن و سوریه در مقابل دزدیها و اختلاس هایی که به جیب خود آخوندا و آقا زاده هاشون میره عددی نیست

Comments are closed.