اعلام رسمی: در درگیری مسلحانه در سیستان و بلوچستان، دو مامور انتظامی حکومتی کشته شدند

از  سیستان و بلوچستان از بروز یک درگیری مسلحانه دوباره بین نیروهای رژیم و مردم ناراضی بلوچ در سیستان خبر رسید که به گفته مقامات انتظامی رژیم در جریان ان  دو مامور پلیس آگاهی در روستایی نزدیک  ناحیه سرباز کشته شده اند.

ستاد نیروی انتظامی سیستان و بلوچستان  با انتشار اطلاعیه‌ای از کشته شدن دو نفر از ماموران نیروی انتظامی شهرستان سرباز طی درگیری با کسانی خبر داد که به گفته آنان  “اشرار مسلح” خوانده شده اند.

نیروی انتظامی این استان در اطلاعیه خود جزییات بیشتری از این درگیری را  عنوان نکرد اما افزود که “همچنان قلع و قمع اشرار در منطقه ادامه دارد».

شهرستان سرباز با مرکزیت راسک ۵۰۰ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.

همچنین سازمان حقوق بشری هەنگاو، نیز از کشته شدن  دو کولبر اهل سردشت در مرزهای این شهر با شلیک مستقیم نیروهای مسلح  حکومت ایران خبرداد و نوشت: نیروهای نظامی رژیم مستقر در پایگاه مرزی بیتوش سردشت بە سوی دستەای از کولبران آتش گشودە و دو کولبر را زخمی کردند.

این دو کولبر جهت مداوا بە مراکز درمانی منتقل شدە و وضعیت عمومی یکی از آنها  بسیار وخیم گزارش شدە است.

با استناد بە آمار بە ثبت رسیدە در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هەنگاو، طی ماه گذشتە دست کم ١٩ کولبر و کاسبکار در مرزهای کردستان کشتە و یا زخمی شدەاند کە ٧ نفر از آنها جانشان را از دست دادەاند. ٣ مورد در اثر حوادث طبیعی و ١۶ مورد نیز با شلیک مستقیم نیروهای مسلح ایران و ترکیە بودە است.

حکومت اسلامی ایران در طول موجودیت خود، همیشه اهالی سیستان و بلوچستان را که اکثرا اهل تسنن هستند، مورد تبعیض قرار داده و موجب افزایش فقر در آن سرزمین گردیده که عملیات اعتراضی مسلحانه را در طول سال ها از جانب اهالی به دنبال داشته است.