اغتشاشات روزهای آدینه در خط مرزی اسرائیل با غزه، همچنان ادامه دارد. ولی این بار بدون تلفات بود

در تظاهرات دیروز، حدود ده هزار نفر شرکت کردند که شماری از آنان بمب های دستی و یا نارنجک به سوی سربازان اسرائیل پرتاب کردند

با آن که حماس و دیگر سازمان های ترور فلسطینی، به دولت مصر تعهد داده بودند که از شدت خشونت علیه اسرائیل در خط مرزی با غزه بکاهند و حتی آن را متوقف سازند، تظاهراتی که روز گذشته (آدینه) برگزار شد، همچنان خشونت ادامه یافت. ولی ارتش اسرائیل تلاش بسیار کرد که در عین جلوگیری از تعرض به خاک این کشور، از کشته شدن تظاهرکنندگان جلوگیری کند.

ارزیابی شده که در تظاهرات دیروز در چند نقطه از خط مرزی غزه با اسرائیل، حدود ده هزار نفر شرکت کردند که شماری از آنان بمب های دستی و یا نارنجک به سوی سربازان اسرائیل پرتاب کردند و همچنین به پرتاب بطری های آتشزا و سنگ پرداختند.

در جریان واکنش های ارتش اسرائیلی، هیچ فلسطینی کشته نشد. ولی مقامات حماس می گویند که ۱۴ نفر زخمی به بیمارستان انتقال یافتند. ولی احتمال زیاد می رود که اکثر آنها کسانی بوده اند که از استنشاق گاز اشک آور دچار ناراحتی شده بودند.

اکنون حدود هفت ماه است که حماس هر هفته هزاران نفر را به خط مرزی با اسرائیل می آورد که به اغتشاش دست بزنند و حتی امنیت اسرائیل را به خطر اندازند.

این اغتشاش ها زیر شعار “حق بازگشت” و همچنین “ما باز می گردیم” برگزار می شود و شعار علنی آن، تجاوز به خاک اسرائیل و رسیدن به اورشلیم و آزاد سازی مسجد الاقصی است.

دولت مصر در هفته های اخیر کوشیده است حماس و دیگر سازمان های ترور را از ادامه تعرض علیه اسرائیل باز دارد. ولی موفقیت این تلاش محدود بوده است.

در این میان، وزیر دفاع پیشین اسرائیل، اویگدور لیبرمن در ادامه دیدارهای خود با اهالی شهرک های اسرائیلی در اطراف نوار غزه، دوباره به انتقاد از سیاست های دولت پرداخت و گفت “ادامه اغتشاشات و دست اندازی ها در حالی است که اسرائیل برای نیروگاه برق غزه گازوئیل فرستاده و امکان داده که پانزده میلیون دلار پول نقد ره غزه انتقال یابد.