اغتشاشگران قصد پاره کردن جدار مرزی را داشتند که ۱۰ تن کشته شدند

 

با آن که حماس قول داده بود که تظاهرات روز گذشته (آدینه) در طول مرزهای غزه با اسرائیل به صورت آرام و مسالمت آمیز انجام گیرد، ولی تظاهرات روز گذشته، حتی از جمعه پیش از آن خشونت بارتر بود و گروه های فلسطینی چندین بار تلاش کردند در زیر پوشش دود غلیظی که با به آتش کشیدن لاستیک های کهنه ایجاد کرده بودند، خود را به جدار مرزی با اسرائیل برسانند و آن را پاره کرده، وارد خاک اسرائیل شوند.

در ارزیابی های اسرائیل گفته شده که شمار اعتشاشگران، در پنج نقطه مرزی، از شمال تا جنوب باریکه غزه، جمعا حدود ده هزار نفر بوده است. حماس قول داده بود که یک میلیون نفر را به این نقطه ها خواهد آورد.

مقامات حماس می گویند که در تظاهرات روز گذشته جمعا ده تن فلسطینی کشته شده اند و صدها تن زخمی گردیده اند.

در شورای امنیت سازمان ملل، فلسطینی ها دیرور دوباره در صدد برآمدند با استفاده از این رویدادها، موجب محکومیت اسرائیل شوند، ولی ایالات متحده تلاش آن ها را خنثی کرد.

محمود الرهّار از سرکردگان حماس در غزه، روز گذشته گفته بود که فلسطنیان خود را بر سر اسرائیل منفجر خواهند ساخت و بزودی مسجد الاقصی را به تصرف خود در خواهند آورد.

در شورای امنیت در حالی طرح نکوهش اسرائیل مورد بررسی قرار گرفت که این کشور از مرز خود در برابر تهاجم هزاران اغتشاشگر دفاع کرده و وارد خاک غزه نشده است. و این در حالی که ارتش ترکیه وارد بخش شمالی سوریه شده و به کشتار زن و کودک پرداخته و شورای امنیت این تجاوز را نادیده می گیرد. همچنین دخالت گسترده سپاه پاسداران در سوریه و نقش آن در کشتار مردم آن کشور، توسط شورای امنیت نادیده گرفته شده است.

وزیر دفاع اسرائیل اعلام کرده که این کشور بی اعتناء به تزویر و دو رویی بین المللی، قاطعانه از مرزهای خود به دفاع از مرزهای خود ادامه می دهد. اویگدور لیبرمن حتی به طور ضمنی گفته است که اگر این تعرضات ادامه یابد، اسرائیل ممکن است در قلب نوار غزه به مصاف اغتشاشگران برود.

برخی کارشناسان نظامی و سیاسی اسرائیل ارزیابی می کنند که حماس در دو شیوه مبازراتی گذشته خود شکست خورده و در این ترفند جدید نیز ناکام خواهد ماند.

در سال های گذشته، حماس به شلیک حدود هیجده هزار موشک به خاک اسرائیل، کوشید این کشور را به زانو در آورد که نتیجه آن افزایش تحریم ها و محدودیت ها علیه غزه بود. در سال های اخیر حماس به حفر دالان های زیرزمینی پرداخته بود که اسرائیل را غافگیر سازد، ولی اسرائیل با به کار انداختن نوآوری های تکنولوژی توانست این تونل ها را شناسایی و ویران کند. اکنون حماس می کوشد از طریق به راه انداختن تظاهرات خشونت بار مرزی، به دستاوردهای سیاسی برسد.

ناظراه اسرائیلی می گویند که حماس در بسیج کردن یک میلیون نفر از اهالی غزه و متمرکز ساختن آن ها در مرز اسرائیل کاملا شکست خورده و تعداد شرکت کنندگان در اغتشاشاتِ دو جمعه اخیر از چند هزار نفر فراتر نرفته است.

حماس گفته بود که با گردآوردن ده هزار لاستیک کهنه در مرز اسرائیل، آن ها را به آتش خواهد کشید. ولی معلوم نیست که روز گذشته (آدینه) جمعا چه تعداد لاستیک سوزانده شد. در هر حال، اسرائیل اعلام داشت که از این پس اجازه واردات لاستیک کامیون به غزه را نخواهد داد. این اقدام ممکن است ضربه تازه ای به اقتصاد ورشکسته غزه وارد کند.

 

یک دیدگاه

  1. رادیو اسراییل تو ایران یک هفته اعتراض شد دو لت از بعضی از اعتراض کنندگان به عنوان اغتشاشکر یاد کرد شما و غربی ها حمایت کامل کردید و گفتید اونها اغتشاشگر نیستند و حقشون را از دولت میخواهند. پس الان چطور شد این مردم بدبخت و از سرزمین خود رانده غزه و فلسطین که سرزمینشان را میخواهن از شما نه حقشون را!!!!!پس انها شدن اغتشاشگر؟؟؟؟؟؟؟ پس لطفا سکوت کنید

Comments are closed.