افتخاری که نصیب هنرمندان اسرائیلی و ایرانی شد: عضویت در آکادمی سینمایی اسکار

اوریت عزولای هنرمند دیگر اسرائیلی که به عضویت آکادمی اسکار در آمده است

همزمان با افتخاری که در چارچوب آکادمی اسکار نصیب هنرمندان ایرانی گردیده و چهار تن از آنان به عضویت این کانون هنری پذیرفته شده اند، در اورشلیم اعلام شد که چهارده نفر از هنرمندان سینمایی اسرائیل و کارگردانان و دست اندرکاران امور سینمایی نیز به اعضای آکادمی پیوسته اند.

از جمله افرادی که این افتخار نصیبشان شده، خانم کارگردان فیلم آمریکایی “هانی بوی” و تهیه کننده فیلم “انقلاب پر غرور” می باشد.

شماری از هنرپیشگان و هنرمندان برجسته آمریکایی نیز در این آکادمی عضویت دارند.

آکادمی اسکار برای حفظ منافع حرفه ای دست اندرکاران امور سینمایی در ایالات متحده برپا شده و توزیع جوایز سالیانه اسکار یکی از برجسته ترین فعالیت های آن می باشد که جوایزی نیز برای فیلم های غیرآمریکایی تعیین کرده است.

در مجموع ۸۱۹ عضو جدید به اعضای آکادمی افزوده شده اند که همانگونه که گفته شد، چهارده تن اسرائیلی و چهار نفر ایرانی نیز در شمار آن ها هستند.

کارگردان اسرائیلی که به این افتخار نائل آمده، خانم اَلما هرال نام دارد که فیلم او به نام “هانی بوی” که سرنوشت شخصیتی را بیان می کند، در هالیوود مورد استقبال زیاد قرار گرفت.

الما هراائل هنرمند اسرائیلی عضو جدید آکادمی اوسکار: دارای چهار جایزه اسرائیلی

دو تن دیگر از اسرائیل، زن و شوهری هستند که به تولید فیلم های انیمیشن می پردازند.

خانم اوریت عزولای هنرمند دیگر اسرائیلی از اعضای جدید آکادمی اسکار است که در داخل اسرائیل برنده چهار جایزۀ “اوفیر” شده است.

صنعت فیلم سازی در اسرائیل در سال های اخیر پیشرفت زیادی داشته و در بازار بین المللی نیز مورد استقبال فزاینده قرار گرفته است.

چهار هنرمند ایرانی در صنعت سینما که آن ها نیز به این افتخار نائل آمده اند، عبارتند از نرگس آبیار در شاخه نویسندگی، ستار اورکی، آهنگساز ایرانی در شاخه موسیقی، سمیرا مخملباف و علی عباسی در امور کارگردانی و فیلمسازی.

گفته می شود که یکی از علل اقدام آکادمی اسکار برای پذیرفتن چند عضو جدید از سراسر جهان، آن بوده که انگ نژاد پرستی و اتهام برتری جویی جنسیتی را که به نهاد جوایز اسکار چسبانده شده بود، پاک کند.

علی عباسی فیلمساز جوان ایرانی دانمارکی با فیلم “مرز” به شهرت رسید. سمیرا مخملباف از کارگردانان نامدار ایرانی خارج از کشور است که سال ۲۰۰۰ با فیلم “تخته سیاه” برنده جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم کن شد و سال ۲۰۰۳ نیز با فیلم “پنج عصر” جایزه ویژه هیئت داوران در بخش مسابقه اصلی فستیوال کن را از آن خود کرد.