افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ایران به بالای ۳۰۰۰ تن در روز

سعید نمکی؛ وزیر بهداشت حکومت ایران

وزارت بهداشت، با انتشار تازه ترین آمار کرونا، از بالارفتن تعداد مبتلایان و جان باختگان خبرداد و گفت: «در شبانه روز اخیر ۳۱۱۷ تن دیگر به کورونا مبتلا شدند که حدود ۱۳۸ تن از روز ماقبل بیشترشده است و مجموع مبتلایان به ۱۵۷ هزار و ۵۶۲ تن رسید».

در شبانه روز گذشته، ۶۴ تن دیگرازمبتلایان به کرونا جان خود را از دست دادند که ۱۷ تن از روز ماقبل بیشتر است و مجموع جان‌‌باختگان این بیماری در ایران، به ۷۹۴۲ مورد رسیده است. استان های خوزستان و سیستان و بلوچستان در وضعیت قرمز هستند.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت افزود: «۲۵۶۵ تن از بیماران بستری، بدحال هستند که امیدواریم با مراقبت‌های کادر درمانی، شفا یابند».
وی گفت: «استان خوزستان همچنان قرمز است و استان‌های هرمزگان، آذربایجان غربی، اصفهان، کردستان، کرمانشاه و بوشهر در وضعیت هشدار قرار دارند».

همچنین سعید نمکی وزیر بهداشت، از شیوع دوباره کرونا ابراز نگرانی کرد و گفت: «موارد جدید ابتلا طی یک روز به مرز سه هزار نفر رسیده است. مردم و برخی مسوولان جدی نمی گیرند و وزارت خانه را برای رفع محدودیت‌ها تحت فشار می‌گذارند».

این در حالی است که حسن روحانی پیشتر در جلسه هیأت دولت گفته بود: «تقریبا به مرز مهار بیماری رسیده‌ایم».

نمکی بارها به طور تلویحی و گاهی به صراحت برخی از تصمیم‌های ستاد ملی مقابله و مدیریت کرونا برای کاهش یا رفع کامل محدودیت‌ها را نادرست خوانده و نسبت به پیامد آن و اوج‌گیری دوباره بیماری هشدار داده است.

نمکی با گلایه می‌گوید: «متاسفانه برخی مسئولان هم تصور کرده‌اند که کرونا تمام شده و همواره به من فشار می‌آورند که اینجا و آنجا را باز کنیم. آقایی از فلان ستاد یا فلان وزارتخانه باورشان شده که همه چیز عادی‌ است، همه جا را راه بیندازیم. فلان لیگ را راه بیندازیم و…؛ اینطور نیست، کورونا نه تنها تمام نشده، بلکه هر لحظه ممکن دچار پیک خطرناک شویم».

سعید نمکی گفت که روز گذشته برای نخستین بار پس از سه ماه با هواپیما به مشهد سفر کرده است و صحنه‌هایی را که از عدم رعایت توصیه‌های بهداشتی در طول پرواز و در صحن حرم امام هشتم شیعیان دیده است، بسیار “غم‌انگیز” توصیف کرد.

او گفت: «مسافران “کیپ تا کیپ” کنار هم نشسته بودند و به علت تاخیر هواپیما ماسک‌ها را برداشته و در فضای دم کرده از فاصله نزدیک با هم صحبت می‌کردند».
وزیر بهداشت گفت: «ما دخالتی در ساعات بازگشایی صحن حرم مطهر رضوی نخواهیم کرد، تنها چیزی که می‌خواهیم رعایت فاصله‌گذاری و پروتکل‌های بهداشتی و عدم برگزاری تجمعات و مراسم است».

نمکی افزود: «چرا باور ندارید که اکنون استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، هرمزگان “گرفتار پیک کرونا” هستند و روز گذشته نیز نیمی از موارد مرگ بر اثر ابتلا، مربوط به این سه استان بوده است؟».

وی هشدار داد: «این ویروس نه تنها آرام‌تر و نجیب‌تر نشده، بلکه به مراتب نانجیب‌تر شده است. ما در خوزستان می‌بینیم که جوان از بین می‌رود».

وزیر بهداشت همچنین با اعمال مجدد طرح ترافیک پایتخت هم مخالفت کرده و گفت: «این طرح باعث افزایش استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی می‌شود، در حالی که متاسفانه به ناوگان مترو و اتوبوس‌ رانی ما هیچ چیزی اضافه نشده است».