افزایش موارد ابتلابه کرونا در اسرائیل؛ پایین ترین آمار مرگ و میر ماهانه از زمان شروع همه‌گیری

طبق به روزرسانی دیروز (پنجشنبه) وزارت بهداشت اسرائیل، ۳۰۷ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شدند. این رقم بالاترین رقم در طول دو ماه گذشته را نشان می‌دهد و به گفته مقامات بهداشتی و متخصصان، ممکن است هفته آینده این آمار تا ۵۰۰ و یا ۶۰۰ مورد ابتلای جدید افزایش یابد. با این حال، بیماری کووید-۱۹ تا حد بسیار زیادی در اسرائیل تحت کنترل قرار گرفته است و در ماه گدشته، ژوئن، تنها شش تن بر اثر این بیماری جان باختند.

پروفسور دیویدوویج، استاد دانشگاه بن گوریون و متخصص اپیدمیولوژیک و یکی از اعضای “کمیته مشاورین وزارت بهداشت اسرائیل در مقابله با کرونا”، گفت: «من فکر می کنم که ما در حال ورود به مرحله جدیدی هستیم که در آن میزان واکسیناسیون بسیار بالا است و واکسن در برابر نوع جدید ویروس کاملاً موثر است، اما باید در نظر گرفت که در عین حال، نوع جدید ویروس کرونا موسم به “دلتا” بسیار عفونت زا و مسری است.»

حدود دو هفته پس از شیوع بیماری در چندین مدرسه در اسرائیل، موارد ابتلا  همچنان در حال افزایش است. اسرائیل در حال حاضر حدود ۲۰۰۰ مبتلا دارد در حالی که در دو هفته اول ژوئن، این میزان کمتر از ۲۰۰ مورد بود.

پروفسور دیویدوویچ افزود که این کمیته قرار است هفته آینده برای بحث و تبادل نظر در مورد اینکه آیا باید دوباره اقدامات جدیدی را برای مقابله با شیوع ویروس در کشور آغاز کرد، تشکیل جلسه دهد.

از چند هفته پیش، مدرکی به نام «گذرنامه سبز»، امکان دسترسی به مکانهای سربسته عمومی و فعالیتهای خاص را برای افراد کاملاً واکسینه شده یا بهبودیافته، کودکان خردسال و کسانی که تست کرونای آنها منفی است، فراهم می‌سازد.

به گفته این متخصص اسرائیلی، از آنجایی که تزریق دو دوز واکسن، در حدود ۹۰ درصد ایمنی ایجاد می کند، در صورت ابتلای دوباره افراد واکسینه شده به کرونا، علائم بیماری شدید نخواهد بود.

اسرائیل در صدر کشورهایی در جهان قرار دارد که بیشتر شهروندان خود را واکسینه کرده‌اند و زندگی تا حدودی زیادی به حالت عادی باز گشته است.  بر اساس آخرین آمار به روز شده، حدود ۶۰ درصد از مردم اسرائیل کاملا واکسینه شده اند.