افزایش نگران کننده یهودستیزی در آلمان، تظاهرات اعتراضی بدنبال آورد

تظاهرات در برابر دروازه براندنبورگ در برلین در اعتراض به افزایش یهودستیزی در آلمان

رئیس شورای رهبری یهودیان آلمان اعلام داشت که به دنبال افزایش نِمادهای یهود ستیزی در آلمان، توصیه می کند که یهودیان از استفاده از عرقچین یهودی (کیپا) هنگام عبور از خیابان ها، به ویژه در محله های مسلمان نشین شهرهای المان خودداری ورزند.

طبق باور یهودیان، همه معتقدان مرد باید همیشه کیپا به سر داشته باشند و زنان باید موهای خویش را بپوشانند و یا از کلاه گیس استفاده کنند.

اجرای دستور خودداری از به سر گذاشتن کیپا، برای افراد معتقد بسیار دشوار است و نوعی انکار یهودیت آنان محسوب می شود. ولی رئیس جامعه یهودیان، یوسف شوستر می گوید که با توجه به موارد اخیر یهودستیزی، راه دیگری وجود ندارد.

هفته پیش یک جوان عرب شهروند اسرائیل که هنگام دیدار از آلمان، به طور آزمایشی کیپا به سر گذاشته بود، در خیابان مورد تهاجم دو فرد قرار گرفت که معلوم شد از مهاجران تازه وارد سوری هستند. پیش از آن نیز موارد مشابهی رخ داده بود که همه سیاستمداران آلمان و از جمله شخص خانم آنگلا مرکل نسبت به آن ابراز انزجار کردند.

آگاهان می گویند که این دستور رئیس جامعه یهودیان، نمی تواند یک امر اجباری برای باورمندانِ یهودی باشد، زیرا یوسف شوستر یک فرد روحانی نیست و نمی تواند در امور دینی دستور صادر کند.

صدر اعظم آلمان، خانم آنگلا مرکل گفته بود که جای تاسف بسیار است که در آلمان پس از جنگ جهانی دوم و در سال ۲۰۱۸، یهودیان در آلمان چنان در خطر باشند که لازم باشد برای حفاظت از موسسات عمومی و دینی آنان، ماموران ویژه گماشته شوند.

در لندن، رهبر حزب کارگر بریتانیا، جیمز کوربین، تائید کرد که در حزب او نوعی یهودستیزی آشکار وجود دارد و او بابت این موضوع پوزش می طلبد و آن را نکوهش می کند.

شخص کوربین در ماه های اخیر توسط یهودیان آن کشور متهم شده بود که اظهارات یهودستیزانه داشته و باید پوزش بطلبد. رهبر حزب کارگر بریتانیا در سخنرانی در یک همایش جامعه یهودیان بریتانیا، وجود پدیده های یهودستیزی در حزب خود را تائید کرد و نسبت به آن پوزش طلبید.

روزنامه دیلی میل نوشت که کوربین، خود تائید کرد که برخی اظهارات اخیرش جنبه یهودستیزانه داشته است و نسبت به این امر متاسف است.

یک بانوی یهودی که از بازماندگان هولوکاست است، اخیرا از رهبر حزب کارگر بریتانیا خواسته بود به خود آید و از اظهارات یهودستیزانه دست بردارد و چنین اظهاراتی را در بین اعضای حزب خویش محکوم بداند و از یهودیان پوزش بطلبد.

یک دیدگاه

  1. یک بانوی یهودی که از بازماندگان هولوکاست است، اخیرا از رهبر حزب کارگر بریتانیا خواسته بود به خود آید و از اظهارات یهودستیزانه دست بردارد و چنین اظهاراتی را در بین اعضای حزب خویش محکوم بداند و از یهودیان پوزش بطلبد.

Comments are closed.