افسران بلندپایه روسی به اسرائیل آمدند و با امیران ارتش این کشور، در مورد ریشه کن ساختن سپاه قدس در سوریه رایزنی کردند

آگاهان گفتند که پرزیدنت پوتین در دیدار هایی که با نتانیاهو داشته به او گفته است که با عملیات اسرائیل برای ریشه کن ساختن حضور نظامی رژیم ایران در سوریه مخالفتی ندارد، به شرط آن که به نیروهای روسی مستقر در سوریه آسیبی وارد نشود

در همان حال که فرمانده سپاه پاسداران در ایران اعلام می دارد که نیروهای مسلح این نهاد هرگز خاک سوریه را ترک نخواهند گفت، و جنگ افزارهای خود را از سوریه بیرون نخواهند برد، امروز (آدینه) از دیدار مهمی گزارش رسید که بین امیران ارتش های روسیه و اسرائیل، پیرامون بحث درباره امور نظامی و امنیتی در سوریه به عمل می آید.

به گفته منابع آگاه، هدف از دیدار بین امیران ارتش های اسرائیل و روسیه، از جمله آن است که همآهنگی بیشتری بین طرفین به وجود آید، تا از یک سو، نیروی هوایی اسرائیل بتواند به عملیات خود برای انهدام قرارگاه ها و ذخایر تسلیحاتی سپاه قدس در سوریه ادامه دهد، و هم زمان، به نیروهای روسی مستقر در سوریه آسیبی وارد نشود.

لزوم ایجاد این هماهنگی از هنگامی به طور جدی احساس شد که در جریان عملیات هوایی اسرائیل در استان لاذقیه سوریه، که هدف از آن نابود کرد یک مکان نظامی متعلق به حکومت ایران بود، هواپیمای باری ارتش روسیه از نوع ایلیوشین هدف یک موشک ارتش سوریه قرار گرفت و همه پانزده نفر سرنشینان آن کشته شدند.

آگاهان گفتند که پرزیدنت پوتین در دیدار هایی که با نتانیاهو داشته به او گفته است که با عملیات اسرائیل برای ریشه کن ساختن حضور نظامی رژیم ایران در سوریه مخالفتی ندارد، به شرط آن که به نیروهای روسی مستقر در سوریه آسیبی وارد نشود.

آگاهان می گویند که با افزایش تفاهم و هماهنگی بین ارتش های اسرائیل و روسیه، نیروی هوایی اسرائیل خواهد توانست با آزادی بیشتری، بر فراز خاک سوریه و برای مبارزه با حضور نظامی رژیم ایران، به اقدامات دفاعی دست بزند.

نتانیاهو در سخنان اخیر خود گفته بود که خروج نظامیان آمریکایی از سوریه، عملیات اسرائیل را متوقف نخواهد ساخت و در صورت لزوم، این عملیات حتی گسترش خواهد یافت.

نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل در این هفته به فرماندهان سپاه پاسداران توصیه کرده بود که هرچه زودتر از سوریه بیرون روند. ولی  محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران، ضمن “مضحک” خواندن این اظهارات گفته بود که سپاه قدس سوریه را ترک نخواهد گفت و تجهیزات خود را بیرون نخواهد برد.

سخنگوی ارتش اسرائیل امروز (آدینه) اعلام داشت که افسران ارشد ارتش روسیه، در نخستین روز اقامت خود در اسرائیل، دیدارهای متعددی با امیران ارتش اسرائیل انجام دادند و با آن ها به بررسی امکانات همکاری بین نیروهای نظامی دو کشور در مورد سوریه ادامه دادند.