افسران نیروهای ذخیره ارتش اسرائیل در نامه سرگشاده به نخست وزیر: هرچه زودتر به یاری کردها بشتابیم

بیش از یکصد نفر از افسران نیروهای ذخیره اسرائیل، در نامه سرگشاده ای خطاب به نخست وزیر و وزیر دفاع، از او خواستار شدند که اسرائیل بدون فوت وقت به یاری کردهای شمال سوریه بشتابد تا در حد توانایی خود بتواند از یک قتل عام هولناک دیگر در عصر کنونی جلوگیری کند و نگذارد که هزاران تن از رزمندگان کرد و افراد غیر نظامی و زنان و کودکان بی دفاع، به دست یک ارتش قدرتمند و بی رحم کشتار شوند.
این نامه سرگشاده، همزمان با سخنانی از زبان بنیامین نتانیاهو انتشار یافت. نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل در سخنان خود حمله نظامی ترکیه علیه کردهای شمال سوریه را به شدت محکوم دانست و اعلام داشت که رژیم رجب طیب اردوغان قتل عام تازه ای را علیه انسان های دیگر تدارک می بیند. نتانیاهو از جامعه بین المللی خواستار شد هرچه زودتر به اقدامات قاطعانه ای دست بزند و از یک کشتار فجیع در ابعاد گسترده در خاورمیانه جلوگیری کند.

افسران بلندپایه و میان پایه نیروهای ذخیره اسرائیل که احتمال می رود شماری از آن ها ریشه کرد دارند، در نامه سرگشاده خود خطاب به وزیر دفاع نوشته اند که یاری رسانی اسرائیل به کردهای شمال سوریه، نباید به مفهوم دخالت جنگی باشد – بلکه اسرائیل راه های مختلفی را می شناسد که جنبه انسان دوستانه دارد و می تواند یک کمک اخلاقی به مردمانی باشد که در خطر نابودی قرار گرفته اند.
در این نامه سرگشاده آمده است که یاری رسانی اسرائیل به کردها، نباید حتما جنبه نظامی داشته باشد، بلکه وظیفه اخلاقی ایجاب می کند که اسرائیل با ایجاد یک فشار بین المللی علیه ارتش تجاوزگر ترکیه، بکوشد به این حمله نظامی پایان دهد.
علاوه بر این، اسرائیل وظیفه دارد هرچند زودتر آذوقه و انواع مواد غذایی در اختیار رزمندگان کرد و مردم غیرنظامی در شمال سوریه قرار دهد که گرسنه نمانند.
افسران اسرائیلی می نویسند که اسرائیل وطیفه دارد جنگ افزار در اختیار کردها قرار دهد که بتوانند از خود دفاع کنند. یادآوری می شود که در دهه شصت میلادی، هنگامی که صدام حسین به کشتار کردهای شمال عراق پرداخت، اسرائیل و ایران با همکاری یکدیگر مقادیر زیادی اسلحه به دست کردهای عراق رساندند. در اثر این همکاری اسرائیل و ایران بود که صدام حسین ناچار شد با امضای توافق نامه اروند رود (شط العرب) نیمی از آن آبراه سوق الجیشی را به مالکیت ایران بسپارد.
شاه فقید ایران، پس از رسیدن به این هدف، رساندن کمک نظامی به کردها را متوقف ساخت و این امر به صدام حسین امکان داد به کشتار کردهای شمال عراق دست بزند.
افسران اسرائیلی در نامه سرگشاده خود به نخست وزیر نوشتند که اسرائیل به آسانی می تواند اطلاعات گرانبهای نظامی در اختیار رزمندگان کرد قرار دهد و آن ها را در خنثی کردن حملات ارتش ترکیه یاری بخشد. اسرائیل دارای یک چنین توان بسیار پیشرفته است که می تواند در نجات رزمندگان کرد موثر باشد.

 

افسران اسرائیلی در نامه سرگشاده خود خاطر نشان ساختند که همه این نوع کمک هایی که اسرائیل می تواند در اختیار کردها قرار دهد، عملیاتی است که جان انسانی را به خطر نمی اندازد و اسرائیل در کوتاه ترین مدت می تواند آن را عملی کند.
بنیامین نتانیاهو پیش از انتشار متن این نامه سرگشاده، به خبرنگاران گفت که اسرائیل همه تلاش خود را به کار خواهد گرفت که بتواند در کوتاه ترین مدت، کمک های انسان دوستانه در اختیار کردهای شمال سوریه قرار دهد.
کشورهای اروپایی و ایالات متحده تاک نون به یک رشته اظهارات کلی بسنده کرده و از ترکیه خواستار شده اند مرتکب جنایات جنگی نشود. تنها کشوری که به طور رسمی و علین از اقدام ترکیه اعلام جانبداری کرد، امیرنشین قطر است که با سازمان های ترور فلسطینی و همچنین دولت ترکیه مناسبات بسیار دوستانه ای دارد.
رجب طیب اردوغان در حالی به کشتار کردهای شمال سوریه دست زده که از سازمان تروریستی حماس جانبداری کرده و ادعا می کند که اسرائیل علیه فلسطینی ها جنایات می کند و این در حالی که ترور فلسطینی است که به کشتار اسرائیلیان دست می زند.

9 دیدگاه‌

  1. درود بر اسرائیل که همیشه در کنار کردها بوده .در جریان حمله شیمیایی به حلبچه ما کردها هیچوقت کمک های اسرائیل را فراموش نخواهیم کرد .درود بر مردم با شهامت و شجاع اسرائیل .بویژه کردهای اسرائیل از شما سپاسگزاریم .

    • اسراییل به عنوان تنها دموکراسی منطقه وظیفه دارد در مقابل ناعدالتی ها منطقه بلندگوی مظلومیت باشد…

  2. درود بر فرزندان اسرائیل پسر یعقوب پسر ابراهیم درود خداوند برآنها ، همانا آنان فرزندان پیامبران کورد هستند ، و کوردستان متعلق به آنها است . زیرا کوردستان وطن اول آنهاست ،

  3. بر هر ایرانی و ایران دوستی حمایت از کردستان و کردهای سوریه لازم است . کردها ایرانی‌ترین قومیت ایران هستند . جمهوری اسلامی با سکوت خود در مقابل این کشتار فاجعه بار خیانتی بزرگ در حق این هموطنان عزیزمان انجام خواهد داد . کردستان عراق و کردستان سوریه و کردستان ترکیه جزو جدا نشدی از کردستان واحد و جز جدا نشدی از خاک و فرهنگ ایران زمین هست . قرارداد چالدران تمام شد و طبق قرارداد چالدران کردستان باید به ایران باز میکشت اما خامنه‌ای و حکومت اسلامی که هیچ وطن پرستی درونشان نیست از ترس آنکه عراق و اعراب با‌ ایران رو در رو قرار بگیرند از حق مردم کردستان گذشت . کردستان میتوانست جز ایران باشد ولی این آخوندهای وطن فروش کردستان را مانند باکو بخشیدند . درود بر اسرائیل که همیشه به وقت نیاز پشت ملت‌های مظلوم ایستاده است و مایع سربلندی ما میشود . ( نئوهاگانا ایران )

  4. به نظر می رسد اسرائیل و کردستان برای بقای خود در خاورمیانه و اسلامگراهای چون بغدادی واردغان و رژیم ایران ، راهی جز اتحاد وهمکاری نداشته باشند؛ واکنش نتانیاهو و دولت اسرائیل به هنگام رفراندوم جنوب کردستان و جنایات حکومت ترکیه ستودنی ، مثبت وبستری مناسب برای این حرکت حیاتی وتاریخی است.

  5. درود فراوان بر اسرائیل،
    کشوری که همیشه از مظلومیت کورد و کوردستان و رسیدن به آزادیهای ملت کورد دفاع کرده ،هیچوقت دوستیهایتون رو فراموش نمی کنیم.

Comments are closed.