افسر ارشد اسرائیلی: حمله هوایی به مواضع پاسداران، بزرگترین عملیات نظامی درسوریه بود

یک امیر ارتش اسرائیل در گفتگو با خبرنگاران، پیرامون حملات هوایی ارتش اسرائیل به مواضع سپاه پاسداران در خاک سوریه، ارزیابی کرد که این، گسترده ترین عملیات نظامی اسرائیل در ۴۴ سال اخیر در آن سرزمین بوده است.

در بمباران های شب گذشته که دو ساعت به درازا کشید، هواپیماهای جنگی اسرائیل بیش از پنجاه موضع و محل استقرار واحدهای سپاه پاسداران در سراسر خاک سوریه را نابود کردند. رژیم ایران نسبت به واقعیت کاملا سکوت کرده و کوچکترین سخنی نگفته که حتی یک تن از افراد سپاه پاسداران در سوریه کشته یا زخمی شده باشد.

بسیاری از رسانه های حکومت ایران، نسبت به این بزرگترین ضربه نظامی که تا کنون از جانب اسرائیل به سپاه پاسداران وارد آمده، یا سکوت کردند و یا با دگرگون جلوه دادن واقعیات، پیروزی را به حساب ارتش سوریه نوشتند و ارتش اسرائیل را شکست خورده معرفی کردند. آنها حتی به دروغ ادعا کردند که دو فروند هواپیمای جنگی اسرائیل سقوط کرده و ده‌ها موشک که توسط اسرائیل پرتاب شده، توسط پدافند هوایی سوریه منهدم گردیده است. هیچ یک از این ادعاها درست نیست و ارتش اسرائیل با مهارت قابل تحسین ماموریت های خود را انجام داده و همه‌ی هواپیماها سالم به آشیانه خود بازگشته‌اند.

اسرائیل پیشتر اعلام کرده بود که بیش از پنجاه نقطه استقرار و حضور سپاه پاسداران در سراسر سوریه هدف قرار گرفته، ولی درباره میزان تلفات و خسارات وارده ارزیابی دقیقی در دست نیست.

امیر ارتش اسرائیل که نخواست نامش برده شود، در گفتگو با خبرنگاران امور نظامی گفت که اسرائیل پیش از این حمله، ایالات متحده را از جزئیات امر آگاه ساخته بود. او گفت که اسرائیل همچنین اقدامات خود را با روسیه هماهنگ ساخت تا از هرگونه درگیری ناخواسته بین نیروی هوایی اسرائیل و ارتش روسیه در خاک سوریه جلوگیری شود.

این حمله درست شب همان روزی انجام گرفت که نتانیاهو از دیدار چندین ساعته با پرزیدنت پوتین، از مسکو به اورشلیم بازگشت.

حکومت ایران می کوشد این واقعیت را پنهان کند که روسیه در عین حال که حکومت ایران را تحت حمایت و حتی اطاعت خود دارد، روابط بسیار دوستانه ای را با اسرائیل برقرار ساخته و دو کشور در بسیاری از مسائل و از جمله جنگ در سوریه با یکدیگر هماهنگ هستند.

اعتراف به این واقعیت، برای سران حکومت ایران دشوار است و از این روی، آن را از نظر شهروندان ایرانی پنهان می‌دارند.

امیر ارتش اسرائیل گفت که دولت اورشلیم، دولت مسکو را از قصد خود آگاه ساخته بود و این هماهنگی به طور کامل انجام گرفت و هیچگونه مزاحتمی برای نیروی هوایی اسرائیل در حریم هوایی سوریه به وجود نیامد.

وزیر خارجه روسیه، سرگئی لاوروف Sergei Lavrof روز گذشته (پنجشنبه) پیشنهاد کرد که اسرائیل و ایران برای جلوگیری از وخامت اوضاع، با یکدیگر وارد گفتگو شوند. لاوروف توضیح نداد چگونه رژیمی که می‌گوید اسرائیل باید نابود شود، با نمایندگان این کشور پشت یک میز خواهد نشست.

به گفته امیر ارتش اسرائیل، حمله هوایی به بیش از پنجاه هدف وابسته به سپاه پاسداران در سوریه، به طور خالص مدت ۹۰ دقیقه ادامه یافت و همه هدف‌های از پیش تعیین شده انجام گردید و همه هواپیماها سالم به پایگاه خود بازگشتند.

همه این بمباران ها در ساعات تاریکی شب صورت گرفت، ولی همه هدفگیری ها کاملا دقیق بود.

افسر ارشد فاش ساخت که ارتش سوریه ده‌ها موشک زمین به هوا به سوی هواپیماهای اسرائیلی پرتاب کرد که هیچیک به هدف اصابت نکرد و موجب اخلال در انجام ماموریت نگردید.

آگاهان نظامی این احتمال قوی را مطرح می سازند که درگیری مستقیم جنگی بین سپاه پاسداران و ارتش اسرائیل در خاک سوریه هنوز پایان نگرفته و این احتمال مطرح است که رژیم ایران دوباره درصدد تعرض و انتقام گیری از اسرائیل برآید.

محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران روز گذشته (پنجشنبه) بی آنکه به عملیات خاصی اشاره کند، تهدید کرد که رژیم ایران به سختی از اسرائیل انتقام خواهد گرفت.

امیر ارتش اسرائیل نیز گفت که نیروی هوایی این کشور ماموریت خود را پایان یافته تلقی نمی کند و خود را برای مرحله احتمالی بعدی آماده ساخته است و اگر رژیم ایران در صدد برآید اوضاع را بحرانی تر کند، با پاسخ اسرائیل روبرو خواهد شد.

این امیر ارشد گفت: اگر حکومت ایران همچنان اسرائیل را به نابودی تهدید می کند، نیروی هوایی اسرائیل قادر است به هر نقطه ای برسد و هر ماموریتی را هراندازه هم که دور باشد، انجام دهد. یکی از اقدامات نخستین نیروی هوایی اسرائیل در جریان حملات نظامی، از کار انداختن سیستم پدافند هوایی دشمن است.

با توجه به اطلاعات نظامی بسیار دقیق و گسترده ای که ارتش اسرائیل در مورد آرایش نیروهای جنگی در سوریه و پایگاه ها و مواضع نیروهای مسلح مختلف در آن کشور دارد، رصد کردن فعالیت های جنگی نیروهای وابسته به سپاه پاسداران در خاک سوریه همچنان ادامه خواهد یافت که ممکن است درگیری های بیشتری را به دنبال داشته باشد.

 

 

12 دیدگاه‌

 1. .
  بنده ر عفو فرمائید…
  به هر روی تحلیلگران عبری و عربی انگار ملتفت خط روایی درام ترامپ_سپاه نشده اند…
  به زودی کسی شربت شهادت ر خواهد نوشید…
  پیروز باشید…
  پایان عرایضم…
  להתראות

 2. گسترده ترین عملیات نظامی اسرائیل در ۴۴ سال اخیر علیه ایران در خاک سوریه در واقع نشان دهنده قدرت عظیم ایران در خارج از خاک ایران است ولی قطعاً قدرت عظیم تر نیروهای سپاه قدس و ارتش در خاک ایران هنوز نشان داده نشده است و لبنان هم بمراتب و به دفعات مکرر با ایران در تبادلات عظیم نظامی و اقتصادی قرار گرفته شده است و اتحاد منجسم جنگی را قوت بخشیده است.

  ایران را دست کم نگیرید گرچه اگر بواقع انقلاب اسلامی ایران با شعار مرگ بر شاه شروع شد ولی شاه یک نفر بود و در امتداد انقلاب های در راه بالطبع سرنوشت و قسمت رژیم آخوندی اسلامی ایران با ولایت های شیعه گره خواهد خورد و اسرائیل بموازات با گسترده گی عملیات نظامی در جهت دفاع مقدس انس خواهد گرفت.

 3. تبریک بابت این پیروزی که باافتخارکسب کردید
  امیدوارم هرچه زودترنسل این جنایتکاران ودزدان که وقیحانه مشغول به تاراج بردن سرمایه های مردم ایران هستندریشه کن شود.
  به امیدروزی که ملت شریف ایران واسرائیل درصلح وصفا درکناریکدیگرقراربگیرند.

 4. من با اصل مقاله مشگل ندارم در جواب هم وطن اسم لاتینی عرض میکنم شما هنوز نقشه ای که کار تر برای شاه ایران در سال ۵۷ کشیده بود رو انقلاب نامیده ای و هنوز در توهم انقلاب هستی منظورتان از تبادلات عظیم نظامی و اقتصادی چیست لطفا واضح تر توضیح بدهید. چون ولی فقیه ما امام خمینی
  ره فرموده بودن اقتصاد مال خره!

 5. سلام.سردار سلیمانی مرد با شرف و مرد جنگه و سرباز امام زمانه.مطمئنم به فضل و اراده خدا پدر اسرائیل اشغالگر رو در میاره.شما هم اینقدر دروغ تحویل مردم ندید ملت ایران فرمانبردار دستورات رهبری هستن.امریکا و اسرائیل هیچ غلطی نمیتونن بکنن

 6. کاش سرعقل بیاییم وجوردیگر به دنیا نگاه کنیم.جنگ از انسانیت به دوراست.در هر جنگی خصوصا جنگهای امروزی بابمب وموشک بازنده های واقعی ملتها هستند که بیگناه ومظلومانه میمیرند تا گروهی دیگردرتصورات پوچ خود حق رابه خودبدهند ووعده بهشت راباجان دیگران معامله کنند. روزگاری شهرمدینه هم از آن یهودیان بود.اورشلیم که جایگاه وقبله آنها بوده وهست.مدتی اشغال شد ودوباره بازپس گرفته شده.

Comments are closed.