افشاگری: اسرائیل ممکن است تولیت مسجد الاقصی را به عربستان بدهد؛ ایران و ترکیه خشمناک خواهند شد

یک روزنامه اسرائیلی نوشت که هم اکنون گفتگوهای محرمانه ای بین عربستان و اسرائیل به میانجیگری ایالات متحده جریان دارد که به موجب آن، نظارت بر اماکن مقدس اسلامی در شرق اورشلیم به تولیت عربستان سعودی سپرده شود، که یکی از هدف های آن، خنثی کردن رخنه یابی دولت اسلامگرای ترکیه به نظارت بر این اماکن می باشد.

به موجب پیمان صلح اسرائیل و اردن، نظارت بر محوطه مسجد الاقصی و قبۀ الصخره (مشهور به مسجد عمر) در تولیت ملک عبدالله دوم قرار دارد. ولی تصور می رود که او به خاطر دوستی و همکاری با دولت عربستان سعودی، و همچنین برخورداری از کمک های مالی از جانب دولت ریاض، اکنون پادشاه اردن ترجیح می دهد این وظیفه را به عربستان بسپارد.

یکی دیگر از مزایای این کار برای دولت اردن، رهایی یافتن از زیاده خواهی های عوامل تندرو فلسطینی می باشد که از جمله به تحریک و آشوب در میان فلسطینیان مقیم اردن نیز که بیش از نیمی از جمعیت آن کشور را تشکیل می دهند، می پردازند.

دولت عربستان سعودی، در مقام “خادم حرمین شریفین”، در جهان اسلامی به عنوان کلید دار مسجد الحرام در مکه و مسجد النبی در مدینه شناخته شده و اگر متولی مسجد الاقصی در اورشلیم نیز گردد، از احترام بیشتری در جهان اسلام برخوردار بود.

حکومت اسلامگرای رجب طیب اردوغان در ترکیه، از طریق حمایت گسترده ای که نسبت به گروه تروریستی حماس در غزه نشان می دهد، فلسطینی ها را به سوی خود بکشد و به مسجد الاقصی نیز رخنه یابد. ولی اکنون عربستان سعودی گام جلو گذاشته و می خواهد این مقام را از آن خویش سازد.

رژیم ایران نیز بسیار تلاش کرده فلسطینیان را به سوی خود بکشد و در مسجد الاقصی جای پایی به دست آورد. در آخرین پوستری که در وبسایت علی خامنه ای قرار گرفت، تصویر کودکانه ای دیده می شود که در آن ظاهرا علی خامنه ای و حسن نصرالله و سران گروه های تروریستی فلسطینی، مسجد الاقصی را تصرف کرده اند و باهم عکس یادگاری می گیرند و تصاویر بزرگ علی خامنه ای را به عنوان “رهبر ارشد جهان اسلام” به روی دست بلند کرده اند.

آگاهان می گویند که اگر این توافق بین اسرائیل و عربستان سعودی انجام گیرد و تولیت مسجد الاقصی به دولت ریاض انتقال یابد، گام مهم دیگری در راه صلح بین دولت های ریاض و اورشلیم برداشته خواهد شد و نقشه سیاسی خاورمیانه دگرگون خواهد گردید.

دولت هایی که از آنها نام برده شده، هنوز نسبت به این خبر واکنشی نشان نداده اند.