افشاگری امیر عبداللهیان: «امریکایی‌ها از حمله ایران به عین‌الاسد،  برای انتقام خون سلیمانی باخبر بودند»

حسین امیرعبداللهیان معاون پیشین و پرنفوذ پیشین در وزارت خارجه که امور گست “مشاور امور بین المللی رئیس مجلس” را در دست دارد، در یک افشاگری بی سابقه گفت که ارتش ایالات متحده از قصد سپاه پاسداران برای انجام حمله موشکی به قرارگاه آمریکائیان در عین الاسد عراق، از پیش، آگاهی داشت.

این افشاگری، گزارش های پیشین را تایید می کند که به موجب آن ها، رژیم ایران برای آن که به جان سربازان آمریکایی آسیبی نرسد، از قبل توسط دولت عراق به ایالات متحده اطلاع داده بود که قصد چنین حمله ای را دارد تا آمریکائیان بتوانند به موقع به تدابیری دست بزنند که تلفات انسانی رخ ندهد.

رژیم ایران کوتاه مدتی پس از هلاکت قاسم سلیمانی و همراهانش در خارج از فرودگاه بغداد، گفته بود که “انتقام پشیمان کننده ای” از آمریکا خواهد گرفت. ولی موشک پراکنی به عین الاسد موجب تلفات نگردید و خامنه ای در آن هنگام گفت که “این، فقط سیلی اول بوده است”.

به گفته آگاهان، رژیم بیم داشته که اگر شماری از سربازان آمریکایی در این حمله موشکی کشته شوند، ممکن است ایالات متحده به انتقام جویی برخیزد و قرارگاه های سپاه پاسداران در سراسر ایران را منهدم کند امیرعبداللهیان،  مشاور امور بین الملل رئیس مجلس در گفت و گو با روزنامه همشهری درباره حمله سپاه به عین الاسد گفت: برای ایران این مهم بود که سربازان آمریکایی که خانواده‌شان نگران وضعیتشان هستند هدف نباشند، چون این برای ما عامل اقتدار نیست که سربازان ساده آمریکایی را در پایگاهشان مورد هدف قرار دهیم برای ما مهم این بود که پیام اقتدار ارسال شود و هیمنه آمریکایی‌ها خرد شود.

حسین امیرعبداللهیان، افزود: در آن شب ترور دو اتفاق افتاد، یکی حمله نظامی آمریکایی‌ها به‌ خودروی سلیمانی و همراهانش بود و دیگری کشته شدن  سلیمانی و ابومهدی مهندس و همراهانشان. انتقامی که ایران تا الان گرفته انتقام خودروی منهدم شده سردار سلیمانی بوده است و هنوز انتقام از آمریکایی‌ها در دستور کار است.  البته وجه کلان این انتقام خروج آمریکایی‌ها از منطقه است اما این خروج جزئیات و تفسیری دارد که در زمان خودش جهانیان خواهند دید ابعاد این انتقام چقدر ویژه و تأثیرگذار است.

او در ادامه گفت: درباره عملیات انتقام باید اشاره کنم وقتی قرار شد ایران ۱۳موشک بالستیک نقطه‌زن به سمت پایگاه استراتژیک عین‌الاسد شلیک کند قبل از عملیات نخست‌وزیر وقت عراق در جریان قرار گرفت، البته نخست‌وزیر وقت عراق اطلاع نداشت ایران کجا را می‌خواهد بزند اما می‌دانست نقطه‌ای در خاک عراق هدف قرار می‌گیرد، این به لحاظ حقوق بین‌الملل و رعایت همسایگی بود که لازم بود ضمن اینکه دفاع مشروع را حق خود می‌دانستیم نخست‌وزیر عراق را در جریان قرار بدهیم.

عادل عبدالمهدی نیز  پس از دریافت این پیام از تهران فوری به نیروهای نظامی وقوع این حمله را اطلاع می‌دهد و به همین دلیل نیروهای نظامی انتظار وقوع آن را داشته‌اند.

ساعاتی پس از آن حمله به قرارگاه آمریکایی عین الاسد، رسانه های وابسته به سپاه پاسداران ادعا کرده بودند که ده ها نفر سرباز آمریکایی کشته شده اند، و این در حالی که ایالات متحده اعلام داشت که تلفاتی رخ نداده و تنها، حدود شصت نفر از سربازان دچار شوک عصبی شده اند. رژیم ایران در آن هنگام، این خبر را “دروغ” خوانده بود.