افشاگری جلایی پور: حسن روحانی در دیدار با اصلاح طلبان، ابعاد هرج و مرج و نزاع بین جناح ها را روشن ساخته است

افشاگری جلایی پور: حسن روحانی در دیدار با اصلاح طلبان، ابعاد هرج و مرج و نزاع بین جناح ها را روشن ساخته است

یک تلاشگر سیاسی وابسته به اصلاح طلبان از بخشی از افشاگری های حسن روحانی در دیدارهای اخیر او با طرفدارانش پرده برمی دارد. در بخشی از این افشاگری، از قول او آمده است که پرزیدنت باراک اوباما نوزده بار به روحانی پیشنهاد دیدار و گفتگوی مستقیم داده بود، ولی او اختیاراتی نداشت که بتواند به پاسخ مثبت بدهد.

این سخنان را حمیدرضا جلایی پور که یکی از تلاشگران سیاسی موسوم به اصلاح طلب محسوب می شود در شبکه های مجازی قرار داد و مطالب دیگری را نیز از قول حسن روحانی در دیدار دو روز پیش او با گروه موسوم به میانه رو فاش کرد.

به گفته جلایی پور، روحانی در نشست  خود با فعالان سیاسی رژیم، که زیر نام “دیدار صمیمی” انجام گرفت، از جمله گفته است: «در زمان ریاست جمهوری اوباما هم ما اختیار نداشتیم . رئیس جمهوری آمریکا، نوزده بار،از من تقاضای ملاقات کرد ولی دولت اختیار پاسخش را نداشت».

به نوشته جلایی پور، روحانی در ادامه سخنان خود گفت : «دست دولت بسته است و در بسیاری از موارد اختیار ندارد». روحانی برای توضیح مقصود خود، مثال دیگری نیز آورد و گفت: « بدانید که  پرداخت سی هزار میلیارد تومان به موسسات مالی و اعتباری مشهد، کار دولت نبود بلکه کار یک قاضی بود».

این انتقال کلان پول به یک نهاد دینی در مشهد که از سالیان پیش به سوء استفاده های کلان مالی و فساد پولی شهرت دارد، در حالی صورت گرفت که دولت به علت تحریم های آمریکایی، بزرگترین منبع درآمد مالی خود را از دست داده است.

حمید رضا جلایی پور که این سخنان را در کانال تلگرام خود منتشر کرده،  درباره علت افشاگری خود نوشته است : «رسانه های رژیم سخنان روحانی را در جمع فعالان سیاسی حکومت اسلامی  سانسور کرده و اظهارات او را به صورت کلی انتشار داده اند».

رسانه های حکومتی پس از آن دیدار، از قول روحانی نوشته بودند که او از کمبود اختیارات دولت سخت گله کرده و گفته است که اکثر اختیارات کلیدی، در دست مقامات و نهادهای دیگر حکومتی است و دولت بر آن نظارتی ندارد.

به گفته جلایی پور، روحانی به ویژه بر وخامت اوضاع تاکید گذاشته و گفته است که شرایط کنونی در ایران بسیار وخیم است و همچنین گفته است: «ما در  “جنگ تمام عیار” هستیم».

روحانی در ادامه سخنان خود به صراحت گفته است : «بودجه قانونی کشور بر مبنای فروش یک ونیم میلیون بشکه نفت در روز تصویب شده ولی الان شرایط فرق کرده است و ما برای فروش نفت، محصولات پتروشیمی، فلزات و حتی مواد غذایی هم مشکل اساسی داریم».

رییس جمهوری رژیم در ادامه این افشاگری خود گفته است : «حواسمان باشد که ما حداقل سیصد و‌ ده هزار میلیارد تومان فقط باید حقوق ماهیانه به کارمندان بدهیم. با چاپ اسکناس که نمی‌شود با مشکلات روبرو  شد ! مشکلات جدی است و من هشدار می دهم، همه باید به این واقعیت‌ها توجه کنیم و دنبال راه حل‌ باشیم و فقط شعار ندهیم».

حلالی پور از قول روحانی ادامه داده و چنین نوشت: «شما از مشکلات فرهنگی می‌گویید. مگر سازمان صداوسیما و انبوه سازمان‌های دیگر فرهنگی اختیارش با دولت است؟ فقط مخارجشان با دولت است! آن وقت یک قاضی در گوشه‌ای از کشور حکم به فیلتر میلیون‌ها شبکه اجتماعی می‌دهد».

در ادامه این گزارش، از قول حسن روحانی آمده است :  «در “غیاب مردم”، ما نمی‌توانیم از پس مشکلات بر بیاییم. علامت توجه به مردم هم روشن است، انتخابات مجلس را در پیش داریم، آن نهاد اطلاعاتی که فعالان مدنی و سیاسی را احضار می‌کند، اگر در فرایند انتخابات دخالت نکند، خودش یک علامت مثبت به جامعه است».

آگاهان سیاسی می گویند که این افشاگری های حسن روحانی از وضع نابسامان حکومت، یکبار دیگر از عمق هرج و مرج در حکومت اسلامی ایران پرده برمی دارد. در روزهای اخیر، سران جناح تندرو حکومت، واکنش های تندی نسبت به سخنان روحانی نشان داده اند. حسین شریعتمداری مدیر مسؤول کیهان نوشت که روحانی از اول می دانست ابعاد اختیارات رئیس جمهوری چقدر است، پس چرا دوباره داوطلب ادامه مقام ریاست جمهوری گردید؟

2 دیدگاه‌

  1. درود. بابت مطالب مفیدتون سپاسگزارم ولی لازم به توضیح است که این مطالب مربوط به آقای حمیدرضا 《جلایی پور》 هست که عضو جبهه ی مشارکت هستند. متاسفانه در یادداشت شما ایشان بنام حمیدرضا 《جلالی پور》 معرفی شده اند. سپاسگزارم.

Comments are closed.