افشاگری: دستگاه ویروس یاب ادعایی سپاه پاسداران، کپی دستگاه فلزیاب در ارتش های چند کشور دنیا می باشد

یکی از واکنشهای قاطع نسبت به ادعای سپاه پاسداران در مورد اختراع دستگاه ویروس یاب، از جانب مشاور حسن روحانی بیان شد.

حسام‌الدین آشنا، مشاور رییس‌جمهور و عضو  هیات نظارت بر صداوسیما در توییتر و تلگرام‌اش به صداوسیما تذکر داده: «در شرایطی که جامعه هر روز با اخبار عجیب روبه‌رو می‌شود از پخش رپورتاژ آگهی در بخش‌های خبری خودداری کنید و بدون تأیید رسمی وزارت بهداشت برای واکسن‌ها، داروها، کیت‌های تشخیصی و ویروس‌یاب‌های ابتکاری و بی‌نظیر تبلیغ نکنید»!

احتمالا، منظور آشنا از ویروس‌یاب‌های ابتکاری و بی‌نظیر، دست‌گاه‌ ویروس‌یابی‌ است که امروز صداوسیما  گزارش داد سپاه پاسداران ساخته. صداوسیما در بخش خبری ساعت ۱۴ شبکه یک، گزارش رونمایی دست‌گاهی را پخش کرد که فرمانده سپاه، حسین سلامی، گفت می‌تواند حتی از فاصله ۱۰۰متری و در پنج‌ثانیه، بود و نبود ویروس در یک محیط را تشخیص دهد!

کیانوش جهانپور، سخن‌گوی وزارت‌بهداشت، اما به رسانه‌ها گفته که این دست‌گاه مورد تایید وزارت بهداشت نیست. کمی بعدتر، برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی، فیلم‌هایی به اشتراک گذاشتند که نشان می‌داد همین دست‌گاه دوبار دیگر، ماه‌ها پیش، به‌عنوان دست‌گاه ردیاب سوخت قاچاق در مرز یا دست‌گاه ردیاب آب از سوی شخصی به‌نام گلشنی رونمایی شده‌بوده.

گلشنی امروز در گزارش تلویزیونی آیین رونمایی از این دست‌گاه کنار فرمانده سپاه و در گزارش‌های دیگری در حال آزمودن دست‌گاه در بیمارستان‌های کرونا دیده شد

رسانه های اجتماعی نیز در این باره  نوشته اند که دستگاه ویروس یاب سپاه ، دستگاهی برای فریب مردم است. این  دستگاه و نمونه های مشابه آن ساخت یک شرکت انگلیسی بوده و ادعای شرکت سازنده این بوده که این دستگاه قابلیت شناسایی فلز و اسلحه و بمب و غیره رو دارن و به صورت گسترده به دولت هایی از جمله عراق و افغانستان و اینطور که مشخصه ایران و چند کشور دیگر با هزینه هر دستگاه ۶۶،۰۰۰ دلار فروخته شده، گزارش شده دولت عراق به تنهایی ۵۲ میلیون دلار هزینه این دستگاه کرده و در اختیار نیرو های نظامی و غیره جهت کشف بمب و سلاح قرار داده.

همچنین  گزارش هایی مبنی بر استفاده از این دستگاه جهت ردیابی قاچاق سوخت در مرز های ایران نیز وجود دارد، بعد از این قضایا مشخص شده این دستگاه ها و نمونه های مشابه عملا هیچ کاری انجام نمیدهند و یک کلاه برداری بسیار بزرگ بوده و صادراتش از انگلیس ممنوع و اعضای شرکتش به جرم کلاهبرداری دستگیر شدند.

برخی ایرانیان در شبکه های اجتماعی اسنادی را منتشر کرده اند که نشان می دهد که این یک فریب است و هدف خود نمایی سپاه پاسداران بود ه است.

در این ادرس امده که جزییات کامل این دستگاه را در  سایت های خبری (https://www.bbc.com/news/uk-29459896) و این پیج ویکی‌پدیا  (https://en.m.wikipedia.org/wiki/ADE_651) می توانید مشاهده کنید.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت حکومت  نیز درباره ساخت دستگاه ویروس یاب کرونا سپاه پاسداران گفت: اگر این دستگاه از سوی وزارت بهداشت تائید شده بود حتما در گزارش رونمایی آن اعلام می شد. مرجع تائید وزارت بهداشت است. این دستگاه را سازمان غذا و دارو تائیدیه ای نداده است.

حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهوری نیز در این باره نوشته:  صدا و سیمای عزیزدر شرایطی که جامعه هر روز با اخبار عجیب و غریب روبرو می‌شود از پخش رپورتاژ آگهی در بخش‌های خبری خودداری کنید و بدون تأیید رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای واکسن‌ها، داروها، کیت‌های تشخیصی و ویروس‌یاب‌های ابتکاری و بی‌نظیر تبلیغ نکنید؛ حتی‌اگر پاه پاسداران باشد..

پس از نگارش این خبر ،متن اصلی ان  از رسانه های حکومتی در ایران حذف شد.گزارش شده که  خبر اختراع دستگاه ویروس یاب سپاه از خبرگزاری ها ی ایران حذف شد!

در رسانه های اجتماعی  نوشته شده که خبر شاهکار جدید فرمانده سپاه رو فارس، مهر و تسنیم هم حذف کردند. به نظرم چند تا سایتی هم که فیلم و خبر رو هنوز حذف نکردند تا چند ساعت دیگه حذف می کنند.