افشاگری رئیس کل بانک مرکزی ایران: «در ۱۵ سال، دست کم ۲۸۰ میلیارد دلار ارز دولتی از ایران قاچاق شده است»

رئیس کل بانک مرکزی ایران اعلام کرد: تنها در پانزده سال گذشته  ٢٨٠ میلیارد دلار ارز دولتی به منظور کنترل نرخ ارز و نرخ تورم به بازار تزریق شده، اما، متاسفانه “تمام این ارزها از کشور خارج شده است.”

ناصر همتی، در باره  وضعیت ارزی کشور گفت که از منظر تئوریک “مشکل ارزی نداریم و ذخایر ارزی بانک مرکزی در حد کفایت و بسیار خوب است”. اما، “مشکل ما این است که اجازه دسترسی به ارزها را نداریم.”

همتی افزود:  جمهوری اسلامی ایران تلاش دارد تا از طریق مذاکره، بتواند منابع ارزی خود را که در بانک های خارجی مسدود شده‌اند، آزاد کند.

رئیس کل بانک مرکزی گفته که  “اگر ارز متلاطم باشد تمام سیستم اقتصادی کشور به هم می ریزد”. باید نمایندگان  “به دولت و بانک مرکزی کمک کنند تا بتوانند از منابع ارزی استفاده” کنند.

همتی نگفته است که منظور وی کدام منابع ارزی قابل دسترس به غیر از ذخایر ارزی مسدود شده در بانک های خارجی است.

رییس بانک مرکزی از نظام اجرایی کشور برای کنترل نرخ ارز انتقاد کرد و گفت: تنها در پانزده سال گذشته یعنی در دوره های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و حسن روحانی ٢٨٠ میلیارد دلار به طور میانگین سالی ١٨ میلیارد دلار ارز در بازار تزریق کردیم تا نرخ ارز و به تبع آن نرخ تورم را کنترل کنیم”، اما، “تمام این ارزها به صورت خروج سرمایه از کشور خارج شده است و تمام امکاناتی که از کشور خارج شده به دلیل ارزهای ارزان و رانت بوده است.”

رئیس کل بانک مرکزی  در ادامه فاش ساخت: کسانی که از این رانت بزرگ بهره مند بوده اند ضمن برخورداری از سود بانکی بالای ٢۵ درصد در داخل “با  ارز ۴٢٠٠ تومان و ٣۵٠٠ تومان و حتی رقم های کمتر” اقساط خود را در کانادا و جاهای دیگر در خارج از کشور پرداخته اند.

ناصر همتی افزود : “در عمل ما به افرادی که در خارج از کشور خانه می خریدند یارانه می دادیم

ناصر همتی گفت : “باید رابطۀ دخل و خرج دولت را با بانک مرکزی اصلاح کنیم به طوری که دولت دائماً “دست در جیب بانک مرکزی” نکند. مطمئناً می توان بر نقدینگی و تورم فائق شد.

“حسن روحانی پیشتر اعلام کرده بود  که دولت قصد ندارد دست در جیب بانک مرکزی کند.”

آگاهان امور می گویند: معلوم نیست که دولت چگونه می تواند  به گفتۀ رییس بانک مرکزی و سخنگوی دولت روحانی ، در سال ٩٨ با کمتر از ٢٠ میلیارد دلار درآمد نفتی “جهش تولید” را محقق کند، آن هم  با کمتر از ۵ میلیارد دلار درآمد ارزی و با وجود بحران اقتصادی ناشی از کرونا؟؟

آخوند غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، دو روز پیش به دولت پیشنهاد کرد که “درآمدهای مازاد” بانک ها و سپرده گذاران را به عنوان “ودیعه” در نزد دولت جذب و صرف سرمایه گذاری در طرح های عمرانی کند.

ناصر همتی در پایان تاکید کرد که  “کسری بودجۀ دولت نباید منجر به رشد پایه پولی شود” یعنی استفاده از منابع بانکی به ویژه بانک مرکزی. به همین خاطر دولت و بانک مرکزی تصمیم گرفته اند برای رفع کسری بودجه “اوراق خزانه را حراج” کنند یا اموال دولتی و کارخانجات دولتی را در قالب طرح “سهام عدالت” در بورس به فروش برسانند.