افشاگری روزنامه عربی: «نوری المالکی سه میلیارد دلار پول ایران را به سوریه منتقل کرد»


روزنامە اخبار الخلیج با انتشار خبری فاش ساخت : نوری المالکی (نخست وزیر سابق عراق) بدستور رژیم ایران سه میلیارد دلار بصورت نقد برای بشار اسد منتقل کرد.
ضیاء الخیون، یکی از بانکداران شناختە شدە عراق بە روزنامە الخلیج گفت: در دور دوم نخست وزیری مالکی ٢٠١۴-٢٠١٠ و بدنبال سقوط ارزش لیره سوریه بدلیل هزینه جنگ و توقف چرخه اقتصاد سوریه، دستور داد سه میلیارد دلار برای حمایت از اقتصاد سوریه به این کشور داده شود.
الخیون افزود: مراکز تصمیم گیری در ایران از او (مالکی ) خواستند تا برای کمک به پایداری اقتصادی رژیم اسد در قبال موجی که نزدیک بود او را سرنگون کند، کمک فوری اعطا کند. وی افزود، خودروهای حامل دلار به سمت سوریه حرکت کردند در حالی که تیم های مسلح عراقی حفاظت آنها را برعهده داشتند.
استفان د میستورا، سخنگوی نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه، ۴ سال پیش در گفت و گو با خبرگزاری بلومبرگ گفته بود که ایران سالانه ۶ میلیارد دلار به دولت بشار اسد کمک مالی می‌کند. چند کارشناس خاورمیانه در مصاحبه با بلومبرگ تخمین زده‌اند که کمک مالی ایران به سوریه رقمی بیش از این است.
رئیس بانک مرکزی سوریه ۴ سال پیش گفته بود که تهران دو خط اعتباری به میزان چهار میلیارد دلار برای دمشق گشوده و انتظار دارد خط اعتباری دیگری را نیز جهت مقابله با تأثیرات تحریم‌های بین‌المللی باز کند
ادیب میاله، در گفت‌وگوی تلفنی با خبرگزاری بلومبرگ گفت که این دومین خط اعتباری یک میلیارد دلاری ایران برای کمک به اقتصاد سوریه از سال ۲۰۱۳ خواهد بود.
سالهاست که حکومت بشار اسد با کمک‌های مالی و نظامی رژیم ایران توانسته است تاکنون دوام بیاورد و نیروهای حزب‌الله لبنان نیز با حمایت رژیم ایران توانسته اند ، نیروهای خود را برای جنگ با مخالفان اسد به سوریه هدایت کنند