افشاگری: زنان کرد، در تلاش معاش، در لباس مردان، به کولبری روی آورده اند

کولبر به کسانی گفته می‌شود که حمل و نقل کالا از مرز‌ها را با دست خالی و در واقع با استفاده از پشت و کول خود انجام می‌دهند

با گسترش دامه فقر و بیکاری در ایران، و ادامه سرکوب مردم، به ویژه اهل تسنن و کرد تبار، خانم هلاله امینی نماینده مردم کردستان در شورای عالی استان‌ها دربارها  وضعیت کولبران هشدار داد و گفت: جای تأسف است که بگویم با زنان و دخترانی مواجه هستیم که مجبورند در نقش یک مرد یا پسر ظاهر شوند تا به صف طولانی کولبران بپیوندند.

کولبر به کسانی گفته می‌شود که حمل و نقل کالا از مرز‌ها را با دست خالی و در واقع با استفاده از پشت و کول خود انجام می‌دهند. در این حمل و نقل کالا گاهی هم از حیوانات باربر چون اسب و قاطر استفاده می شود. عموم کولبران افراد فقیر هستند و سن اشتغال در کولبری از ۱۳ تا ۶۰ سال را شامل می‌شود.

هلاله امینی افزود: مطالب من نه متن احساسی است و نه انشاء بلکه این واقعیت زندگی کولبرانی است که به دلیل فقدان اشتغال و مشکلات گسترده‌ی اقتصادی در مناطق مرزی از روی ناچاری و دریافت دستمزد ناچیز اقدام به حمل کالا می‌کنند،

این نماینده مجلس گفت : این کولبران در سردی و تاریکی هوا برای گرفتن دستمزد کیلومترها راه را در مسیرهای صعب العبور کوهستانی طی می‌کنند و به کاربردن لفظ قاچاقچی به جای کولبر را از جانب برخی‌ها شایسته نمی‌دانیم چرا که کولبر یعنی قربانی؛ به گونه‌ای که نان، دام مرگ آنها شده است و جانشان را برای نان به حراج می‌گذارند.

هر روز شاهد شنیدن خبرهای تکان دهنده از مرگ کولبران به دلایل مختلف هستیم. برخی نوجوانان به جای پدر از کار افتاده‌شان نان آور خانواده هستند، اما در شیب تند کوهستان سقوط کرده و در زیر خروارها برف و بهمن آرزوهایشان ابدی می‌شود.چه کسی باید پاسخگو باشد ؟

به گزارش هه نگاو سازمان حقوق بشری کردستان رد ماه گذشته میلادی  بیش از ۲۷ کولبر در نواحی مختلف مرزی کردستان ایران کشته و زخمی شدند. که بیش از ۹۲ درصد از این افراد با شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی جان خود را از دست داده‌اند.

یک دیدگاه

  1. ملاها میدزدند و میخورند و به مال و حیثیت‌مان تجاوز میکنند در صورتی که اکثریت ما ایرانیان در فقر و بدبختی هستیم.

    ملاها با دزدیدن پول فروش نفت به ثروتهای کلان رسییده اند، یعنی بک مشت قران خون و بیسواد که با دین من دراوردی شیعه ۱۴۰۰ سال است که مردم را گمراه کرده اند و گول زده اند که مال و منالشان را با یاوه گویی بدزدند.

    متاسفانه کشورهای اروپایی و روسیه و چین برای کمک به اقتصاد خودشان دوست دارند که رژیم دزد اخوندی پا برجا بماند. پس دولت ترامپ بایستی تحریمات اقتصادی را بر ضد ایران و کشورهایی که انها را حمایت میکنند هر چه بیشتر بیافزاید

Comments are closed.