افشاگری: سپاه قدس، فعالیت های خرابکارانه خود را حتی به کشور آفریقایی چاد گسترش داده است

یک چریک پیشین اهل کشور آفریقایی فاش ساخت که فعالیت تروریستی سپاه قدس حتی به کشورهای آفریقایی نیز کشانده شده است.

افزایش فشار تحریم‌ها و انزوای جهانی حکومت ایران،رژیم  را بر آن واداشته که به دنبال سرزمین های جدید تری برای دور زدن تحریم ها باشد تا از این طریق اندکی از فشار آنها بکاهد و این بار  افریقا را انتخاب کرده است یکی از نقاطی است که جمهوری اسلامی  در چند سال گذشته به آن چشم دوخته بود.

اسماعیل دجیده گفت:  که وی به عنوان نیروهای تحت امر قدس سپاه ، گروهی از جوانان آفریقایی را تشویق و بسیج کرده و این جوانان در مناطق حزب‌الله در لبنان و در القصیر سوریه و همچنین مناطق تحت سیطره حزب‌الله عراق آموزش‌های نظامی و امنیتی دریافت کرده‌اند.

دجیده، که یکی از بازوهای نیروی قدس در قاره آفریقا بوده  از چریک های اهل چاد است که سپاه قدس سال ها پیش او را به استخدام خود در می آورد و با تامین و حمایت مالی وی ، توانست با فرمانده هان جنگ در چاد، سودان و آفریقای مرکزی ارتباط برقرار کرده و گروه های تروریستی را در این منطقه تاسیس کند.

دجیده  که سال گذشته در چاد دستگیر شد در بازجویی‌ها ی خود فاش کرده: نیروی قدس و حزب‌الله لبنان در تاسیس یک نیروی شبه‌نظامی جدید به نام “سرایاء الزهرا” در کشورهای آفریقایی دست داشته‌اند و هدف از تاسیس این نیرو حمله به منافع آمریکا، پادشاهی عربی سعودی و چند کشور دیگر در آفریقاست.

گزارش‌ها سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی نشان می‌دهد ایران در چند سال گذشته تمرکز خود روی نفوذ در کشورهای مختلف قاره آفریقا را دو چندان کرده است و برای این کار روی ابزارها و بازوهای خود مانند پیکارجویان حزب‌الله لبنان و همچنین ارتباط‌گیری با شورشیان برخی کشورها مانند نیجریه و چاد حساب باز کرده است.

دجیده  اولین بار در دسامبر ۲۰۱۶ در جزیره کیش با واسطه یک تاجر خودرو لبنانی با فرماندهان نیروی قدس دیدار کرد. او پس از آن بارها به همراه این تاجر خودرو به بیروت رفته و با مسئولان حزب‌الله لبنان  و خود شیخ حسن نصرالله دیدار کرد. دفاتر ورود و خروج فرودگاه بین‌المللی بیروت ورود و خروج مکرر او را به  لبنان ثبت کرده‌اند.

اسماعیل دجیده اعتراف کرد با علی پرهون، فرمانده واحد ۴۰۰ نیروی قدس در لبنان ارتباط داشت