افشاگری مقامات آمریکایی در مورد موشک جدید ایرانی، ممکن است بحران را عمیق تر کند

مانور دریایی در آب های خلیج فارس

افشاگری های مقامات نظامی آمریکایی دایر بر این که سپاه پاسداران اخیرا یک موشک جدید ضد کشتی را در آب های خلیج فارس آزمایش کرده، در رسانه های همگانی جهان بازتاب گسترده ای داشت. مقامات آمریکایی می گویند که حذف توان موشکی رژیم ایران یکی از هدف های عمده ایالات متحده در جریان رویارویی کنونی با حکومت ایران است و انتشار این خبر، پرزیدنت ترامپ را در ادامه تحریم ها و حتی گسترش احتمالی آن ها مصمم تر می سازد.

مقامات آمریکایی می گویند که موشک آزمایش شده، از نوع بالستیک است که حدود دویست کیلومتر برد دارد و به سوی فضای خارجی شلیک می شود و پیش از رسیدن به هدف، به سرعت پایان می آید و هدف را منفجر می سازد.

مقامات ارتش آمریکا پیشتر گفته بودند که آماده اند همه شیوه های بستن تنگه هرمز را خنثی کنند و آزادی عبور نفتکش ها را ممکن سازند. ولی تردیدی نیست که اگر یک جنگ واقعی در حوزه  خلیج فارس درگیر شود، صدور نفت مختل خواهد شد.

حسن روحانی گفته است که اگر فروش نفت ایران متوقف گردد، دیگران نیز نخواهند توانست نفت خود را صادر کنند.

البته عربستان سعودی بخشی از نفت خود را از طریق بنادر غربی آن کشور و از دریای سرخ صادر می کند. ولی در آن جا نیز حوثی های تحت فرمان رژیم ایران در یمن، قادر به حمله موشکی به نفتکش ها هستند و حتی ممکن است بتوانند تنگه باب المَندَب را نیز ببندند.

حکومت ایران دارای چند نوع موشک بالستیک است که آخرین آن ها سال گذشته مورد آزمایش قرار گرفت.

یک ناوشکن هلیکوپتربر در جریان رزمایش در خلیج فارس