افشاگری نخست وزیر اسرائیل درباره قدرت پهپادی رژیم ایران، باید زنگ خطر جهانی را به صدا درآورد

مقامات امنیتی و رهبران اسرائیل خطرات پهپادی سپاه پاسداران را امری بسیار جدی و مهم می دانند که کشورهای اروپایی و ایالات متحده نیز باید نسبت به آن توجه بیشتری نشان دهند.

گفته های نفتالی بنت در سخنرانی روز دوشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل در مورد خطرات پهپادی رژیم ایران برای کشورهای منطقه، یک افشاگری جدید نبود. وزیر دفاع اسرائیل بنی گانتس و همچنین رسانه های معبر آمریکایی به این برنامه های رژیم ایران اشاره های مستقیمی داشتند. ولی نفتالی بنت در سخنان خود از ابعاد این خطر پرده برداشت و به تشریح ابعاد گسترده این نیت و استراتژی رژیم ایران پرداخت.

بنت گفت که سپاه پاسداران واحد ویژه ای را برای جنگ پهپادی برپا ساخته و بودجه های کلانی را به آن اختصاص داده و با کمک آن می خواهد سراسر خاورمیانه را به آتش بکشد.

او فاش ساخت که قدرت اصلی این نهاد جدید بر اساس پهپادی به نام شاهد – ۱۳۶ استوار است که رژیم ایران قصد دارد صدها واحد از آن را به سازمان های ترور تحت فرمان خود در سراسر منطقه قرار دهد و در آینده ای دورتر، این شمار را به هزاران برساند.

نخست وزیر اسرائیل یادآور شد که پهپاد ساخت ایران، در اختیار حوثی های یمن قرار دارد که آن ها را برای بمباران کردن هدف های غیرنظامی در عربستان سعودی مورد استفاده قرار دادند. این نوع پهپادها در اختیار گروه های شیعه مزدور ایران در عراق قرار گرفته است که در حمله به پایگاه های آمریکایی در آن کشور مورد استفاده قرار گرفت.

نفتالی بنت برای نخستین بار فاش ساخت که حمله به نفتکش “مرسر استریت” در آب های دریای عرب در شش ماه پیش، توسط پهپاد شاهد ۱۳۶ انجام گرفته بود. این پهپاد بر عرشه آن نفتکش سقوط کرد و انفجار آن کشتن یک ملوان بریتانیایی و یک ملوان اهل رومانی را به دنبال داشت.

نخست وزیر پیش از آن که به اسرائیل بازگردد، در گفتگویی با خبرنگاران اسرائیلی، دیدگاه های بیشتری را در مورد خطرات پهپادی رژیم ایران مطرح ساخت. او گفت که رژیم ایران قصد دارد آسمان خاورمیانه را با پرواز دادن صدها پهپاد به طور همزمان سیاه کند و به تجاوز به کشورهای همسایه و همچنین اسرائیل بپردازد.

او تائید کرد که دفاع در برابر چنین وضعی دشوار است و گفت: یک پهپاد با چند صد دلار ساخته می شود، ولی موشک هایی که باید برای نابودی آن شلیک گردد، ارزش میلیونی دارد و این امر موجب می شود که اسرائیل و کشورهای دیگر منطقه با یک خطر نامتقارن روبرو شوند.

بنی گانتس وزیر دفاع اسرائیل پیشتر فاش ساخته بود که سپاه پاسداران قرارگاهی را در نزدیکی شهر کاشان برپا ساخته که در آن شیوه پرواز دادن پهپاد جنگی را به عوامل مزدور خود در کشورهای همسایه آموزش می دهد و حتی به آن ها می آموزد که چگونه می توانند خودشان این پهپادها را مونتاژ و تولید کنند. وسایل مورد نیاز ساخت پهپاد را می توان به آسانی نسبی از بازار جهانی تهیه کرد و موتور آن نیز که ساخت چین یا روسیه ممکن است باشد، به آسانی به دست می آید.

رژیم ایران میلیاردها دلار تا کنون برای تولید موشک های بالستیک و نقطه زن هزینه کرده است و بارها با استناد به آن کشورهای همسایه را تهدید کرده و خواستار نابودی اسرائیل شده است. ولی هزینه  ساخت اینگونه موشک ها و نگهداری آن ها صدها میلیون دلار و حتی شاید بیش از یک یا چند میلیارد دلار می باشد و این در حالی که پهپاد را می توان با چند صد دلار تهیه کرد و نگهداری از آن نیز هزینه چندانی ندارد.

کارشناسان تسلیحاتی گفتند که برخی از این پهپادها می توانند تا فاصله دو هزار کیلومتری و بیشتر پرواز کنند و ساعت ها در آسمان بمانند و در انتظار فرصت برای اجرای ماموریت خود باشند. چنین امکانی در مورد موشک جنگی وجود ندارد.

اسرائیل در دو هفته اخیر یکی از پیشگامان تولید انواع پهپادها بوده و شماری از ارتش های دنیا نیز شماری از آن را خریداری کرده اند. ولی متقابلا، رژیم ایران در ساخت پهپاد به طور نسبی موفق بوده و اکنون به یک خطر جدی مبدل شده است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایالات متحده و همچنین فرمانده نیروهای میانه ارتش آمریکا در خاورمیانه نیز تا کنون چند بار خطرات پهپادی رژیم ایران را مورد تاکید قرار داده و حتی گفته اند که این قدرت، توان نیروی هوایی ایالات متحده در عملیات خود در منطقه، به خطر می اندازد و به برتری آن کشور در این زمینه آسیب می رساند.