افشاگری نماینده مجلس: قرارداد ۲۵ ساله با چین، که با انتقادهای شدید روبرو گردیده، بررسی می شود

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رییسه مجلس فاش ساخت که هم اکنون، نمایندگان در حال بررسی قرارداد ۲۵ سال جمهوری اسلامی و چین هستند.  با آن که درباره محتویات این قرارداد هنوز اطلاعات موثقی انتشار نیافته، بسیاری از محافل سیاسی آن را نوعی پیمان استثمار ایران و حتی مستعمره کردن این کشور می دانند و اعتراضات بسیاری نسبت به آن شنیده شده است.

امیرآبادی فراهانی،  عضو هیات رییسه مجلس حکومت اعلام کرد قراردادی بین کشور چین و رژیم ایران  با مدت‌زمانی ۲۵ ساله بسته‌ شده و این قرارداد در مجلس در حال بررسی است.

او گفت:  برای بررسی این قرارداد از سوی علی لاریجانی، رئیس مجلس دهم، کمیته‌های تخصصی تشکیل شده بود.

این عضو هیات رییسه مجلس در این باره توضیح بیشتری نداده است. او در حالی این سخنان را بیان می کند که دولت هنوز لایحه‌ای را درباره قرارداد با چین به مجلس ارسال نکرده است.

علی لاریجانی، زمانی که ریاست مجلس دهم،را عهده دار بود  در اسفند ۹۷ به چین سفر کرده بود. او سال پیش گفته بود که در سفرش به چین با رییس جمهوری این کشور درباره توافق ۲۵ ساله مذاکره کرده است.

در  سند “برنامه همکاری های جامع ۲۵ساله ایران و چین” آمده است که  مقام های حکومت اسلامی در ازای خرید نفت خام ایران از سوی چین، از این کشور برای حضور در تمام بخش ها از جمله صنعت، اقتصاد، بهداشت و درمان، ارتباطات، کشاورزی، امنیتی و نظامی، مالی، اعتباری و تجاری، نفت و انرژی ایران دعوت کرده‌اند.

انتشار موادی از قرارداد رژیم ایران  با چین در ماه‌های گذشته اعتراضات زیادی را به دنبال داشته است. با این حال مقام‌های حکومت گزارش‌های منتشر شده در این‌باره را تکذیب و اعلام کرده‌اند توافق دو کشور هنوز نهایی نشده است.