اقتصاد اسرائیل بسیار قوی است و قیمت ها ثابت است و رشد اقتصادی کشور ادامه دارد و بیکاری به حداقل رسیده است

آخرین گزارشی  که درباره وضع اقتصادی اسرائیل انتشار یافت نشان از آن دارد که برای چهارمین سال متوالی افزایش قیمت ها به طور نسبی متوقف مانده است. این اقتصاد قوی موجب شده که نرخ بهره در اسرائیل، همچنان در پائین ترین سطح خود، یعنی یک دهم درصد باقی بماند.

کارشناسان اقتصادی همچنین گفتند که یکی دیگر از علل قوی بودن پول اسرائیل آن است که بیکاری همچنان رو به کاهش می رود و به کمترین سطح خود رسیده است.

این اقتصاد قوی در حالی در اسرائیل وجود دارد که اکثر کشورهای خاورمیانه با مشکلات بسیار جدی روبرو هستند و برخی از آن ها عملا از نظر اقتصادی ورشکست شده اند و یا در آستانه ورشکستگی قرار دارند. حتی کشورهای اروپایی نیز با مشکلات فزاینده اقتصادی روبرو هستند و در همان حال، اقتصاد ایالات متحده به شکوفایی ادامه می دهد.

کاهش نرخ بهره در بسیاری از کشورهای دیگر جهان نیز دیده می شود، ولی در اسرائیل به میزان برجسته تری به چشم می خورد. این امر همچنین موجب شده که ذخایر ارز خارجی اسرائیل به سطح کم سابقه ای برسد.

در گزارش کارشناسی که امروز (چهارشنبه) درباره وضع اقتصادی اسرائیل انتشار یافت آمده است که از میان هشت و نیم میلیون نفر جمعیت اسرائیل، شمار کل بیکاران به ۱۲۶ هزار نفر کاهش یافته و برای نخستین بار در تاریخ اسرائیل، شمار آنانی که اشتغال دارند، ازچهار میلیون نفر فراتر رفته است. این درصد، در مقایسه با اکثر کشورهای جهان بی نظیر است.

بانک مرکزی اسرائیل نظارت بسیار دقیقی بر فعالیت های مالی دولت دارد و میزان بهره را هر سه ماه یکبار تعیین می کند. بانک مرکزی در اسرائیل، به صورت کاملا مستقل عمل می کند و هرگاه لازم باشد، در برابر درخواست های دولت می ایستد و با آن مخالفت می ورزد.

آخرین آمار در مورد نرخ بهره در اسرائیل و کاهش بیکاری را خانم دکتر کرنیت فلوگ رئیس کل بانک مرکزی اسرائیل اعلام کرد که دوران خدمت او ماه آینده به پایان می رسد.

نخست وزیر و وزیر دارایی اسرائیل روز گذشته (سه شنبه) نام نامزد احراز مقام رئیس کل بانک مرکزی را اعلام کردند که از ماه آینده این سمت را از خانم دکتر فلوگ تحویل می گیرد.پ

رئیس  کل آینده بانک مرکزی اسرائیل، پروفسور امیر یارون نام دارد که در بیست سال اخیر در دانشگاه های ایالات متحده به تدریس اقتصاد مشغول بوده و در آستانه تحویل گرفتن پست خود، به زودی به اورشلیم باز می گردد. او باید برای آشنایی با امور بانک، به مدت چند هفته در کنار خانم دکتر کرنیت فلوگ کار کند.

یک دیدگاه

Comments are closed.