الحیات:آمریکا دولت لبنان را زیر فشار شدید قرار داده که کارگاههای بهینه سازی موشک های تهاجمی حزب الله را تعطیل کنند

عکس هوایی از یک کارگاه دیگر بهینه سازی موشک های حزب الله در قلب بیروت

روزنامه های عربی می نویسند که ایالات متحده دولت لبنان را زیر فشار شدید قرار داده که کارگاههای بهینه سازی موشک های تهاجمی حزب الله لبنان را تعطیل کنند.

سخن از کارگاه هایی است که در آنجا موشک های ساخته شده توسط حکومت اسلامی ایران را با نصب دستگاه های جدید به موشک های نقطه زن تبدیل می سازند که این امر برای امنیت اسرائیل خطر بزرگی را فراهم می آورد.

اسرائیل هشدار داده که اگر چنین موشکی به خاک اسرائیل اصابت کند ممکن است کشور لبنان به عصر حجر باز گردد.

در گزارش روزنامه‌های عربی گفته شده که به دنبال اطلاعات امنیتی موثقی که اسرائیل در اختیار ایالات متحده و فرانسه قرار داده است پرزیدنت ماکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز به این تلاش پیوسته و از دولت مرکزی لبنان خواستار شده است که به ادامه کار این کارگاه‌های حزب‌الله پایان دهند.

روزنامه عربی الحیات چاپ بیروت در گزارشی در این باره نوشته بود که دولت فرانسه در تماس با مقامهای ارشد دولت لبنان به آنها هشدار داده است که ادامه فعالیت چنین کارگاه‌هایی ممکن است امنیت خود لبنان را نیز به خطر اندازد و منطقه را نیز به آشوب بکشاند.

حزب الله لبنان در سال ۱۹۸۲ یعنی دو سال پس از به روی کار آمدن حکومت اسلامی در ایران توسط خمینی برپا شد و هدف آن ایجاد یک پایگاه عملیاتی و نظامی حکومت ایران به هدف حمله و نابودی اسرائیل در مرزهای شمالی این کشور بود.

روزنامه الحیات نوشت که اسرائیل با اعطای اطلاعات خود در این باره به دولت فرانسه خواستار آن شده است که برای پایان بخشیدن به این وضعیت اقدام کند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در آخرین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد فاش ساخته بود که ۴ کارگاه بهینه سازی موشک های ساخت ایران در حوالی بیروت فعالیت می کنند.

احتمال می رود که از هنگام این افشاگری نتانیاهو دولت لبنان سه کارگاه را بسته باشد.

روزنامه الحیات می نویسد که دولت فرانسه از دولت مرکزی لبنان خواستار شده است که هر چه زودتر برای بستن این کارگاه های حزب الله لبنان اقدام لازم را انجام دهد.

فرانسه همچنین از دولت لبنان خواستار شده است که از برپایی انبار های حزب الله برای نگهداری این موشک های نقطه زن جلوگیری کنند و تاکید کرده که چنین امری امنیت خود لبنان را نیز به خطر می اندازد.

به نوشته الحیات فرانسوی ها به دولت مرکزی لبنان هشدار دادند  که ادامه اینگونه فعالیت‌های حزب‌الله ممکن است خاورمیانه را به آشوب بکشاند و موجب بروز یک جنگ بین اسرائیل و لبنان گردد.

اسرائیل در ماه های اخیر دست کم یک کارگاه بزرگ بهینه سازی موشک ها و تبدیل آنها به موشک های نقطه زن را در شمال سوریه مورد حمله و منهدم کرده است.

مسلماً اگر تلاش بین‌المللی برای برچیدن این کارگاه‌های مشابه در خاک لبنان به نتیجه نرسد ممکن است عملیات نظامی اسرائیل را برای حفظ امنیت خود به دنبال داشته باشد.