الشرق الاوسط : «حزب الله لبنان، با حمایت رژیم ایران، ثروتمندترین سازمان تروریستی جهان است»

روزنامه عرب زبان الشرق الاوسط که در لندن انتشار می یابد، با انتشار جزئیات دست اولی در مورد ثروت نامشروع حزب الله لبنان، جزئیاتی را در مورد عملیات قاچاق و فعالیت‌های بازرگانی و اقتصادی این گروه تروریستی  و ثروت‌اندوزی فرزندان رهبران این حزب انتشار داد.

الشرق الاوسط در گزارشی به نقل از نهاد پژوهشی اسرائیلی با نام اختصاری “م.ت.س” نوشت که گرچه حزب الله با بحران کم پولی و کاهش پرداختی ها از جانب رژیم ایران روبرو می باشد، ولی همچنان از ثروت کلانی برخوردار است.

در این گزارش آمده است: مسئولان مرکز اطلاعاتی”   MTC” نتیجه‌گیری می‌کنند که حزب الله لبنان در قالب یک دولت کوچک در درون دولتی بزرگتر چون دولت رسمی لبنان است عمل می‌کند.

در ادامه نوشته است:  این حزب به شهروندان هوادار یا وابسته خود گزینه‌های و خدمات دیگری را ارائه می‌دهد که اغلب بهتر و موثرتر از خدمات دولتی هستند.

این مرکز اطلاعاتی  به مزایایی که فرزندان مقامات ارشد حزب الله لبنان از طریق فعالیت اقتصادی به دست می‌آورند اشاره می‌کند. در این گزارش به یک شرکت متعلق به یاسر الموسوی پسر دبیرکل اسبق حزب عباس الموسوی و جواد نصرالله فرزند حسن نصرالله و یکی دیگر از اعضای برجسته این سازمان اشاره شده است.

روزنامه الشرق الاوسط  نوشته است: گزارش این بخش از فعالیت حزب الله لبنان فعالیت اقتصادی با موفقیت‌های بیشتری نسبت به موفقیت‌های دولت لبنان در خدمت هواداران و کسانی که با این حزب وابسته هستند، ارائه می‌دهد.

در گزارش این مرکز که توسط گروهی از افسران ارشد اطلاعاتی سابق اداره می‌شود، آمده است، بیش از یک سال است که لبنان دچار بحران اقتصادی و سیاسی شدیدی است و هیچ افقی برای پایان این بحران وجود ندارد.

در ادامه این گزارش نوشته شده است که  ریشه این بحران در مشکلات اساسی نهفته است. فساد عمیق در ساختار دولت، وضعیت مزمن، بی‌‎ثباتی سیاسی، تحریم‌های اقتصادی آمریکا بر لبنان، انفجار بندر بیروت، مشکلات پناهندگان سوری و کمبود کمک‌های خارجی و بالاخره بحران «کرونا» و اثرات منفی آن از مهمترین این مشکلات به شمار می‌رود.

گفته شده است که از اواسط سال ۲۰۲۰ ، تاثیرات بحران اقتصادی به طور فزاینده ای بر روی شیعیان مناطق تحت کنترل حزب الله لبنان در جنوب لبنان حومه جنوبی بیروت و بقاع ظاهر شد. این اثرات در کمبود محصولات اساسی غذا، سوخت و دارو، مشکلات در سیستم بانکی و ظهور علائم اولیه افزایش جرم و ضعف امنیت منعکس شد.

این روزنامه در ادامه نوشته است: حزب الله لبنان شبکه‌ای از فروشگاه‌ها با نام فروشگاه‌های “النور”» در جنوب لبنان، جنوب بیروت و دره بقاع افتتاح کرده و کالاهای ارزان قیمت ایرانی و سوریه را با قیمت های یارانه‌ای که ۳۰-۵۰ درصد کمتر از قیمت بازار است، به شهروندان شیعه لبنانی می فروشند. پرداخت از طریق کارت ویژه‌ای به نام “کارت امام سجاد” انجام می‌شود. حزب الله همچنین واردات پوشاک ارزان به لبنان را آغاز کرد که عمده آن در جنوب لبنان فروخته می‌شود.

الشرق الاوسط  نوشته است : مواجه شدن لبنان با کمبود سوخت در نتیجه جنگ سوریه که با دخالت حزب الله در آن جنگ منجر به افزایش قیمت سوخت و قطع مکرر برق در این کشور شد، حزب الله شروع به خرید مواد سوختی به ویژه گازوئیل کرد و مقادیر زیادی را در مناطق تحت کنترل خود ذخیره کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: این حزب اولویت تامین سوخت را به جایگاه‌های سوخت خود نیروهایش و به سازمان‌ها و نهادهای تابع این حزب که در چارچوب آن فعالیت می کنند، داده است. حزب الله همچنین با خرید ژنراتورهای تولید کننده برق خود را برای زمان قطع شدن مکرر برق آماده کرده است.

روزنامه الشرق الاوسط  در پایان نوشته است که تعهد حزب الله لبنان برای مقابله با بحران سیاسی و اقتصادی، موقعیت این حزب را در میان شیعیان ساکن در مناطق تحت کنترلش، تقویت می کند، زیرا آنها حزب الله لبنان را به عنوان سازمانی که نماد همبستگی شیعیان است و برای کمک به مردم در زمان رکود سیاسی و اقتصادی تلاش‌ می‌کند، نگاه می‌کنند.