الشرق الاوسط: «هشدارهای اسرائیل به فتنه گری رژیم ایران در عراق، به میانه روهای آن کشور کمک می کند»

ایران شماری از موشک های بالستیک را که بین سیصد تا هفتصد کیلومتر برد دارد، به طور پنهان به عراق انتقال داده

در همان حال که جدل در پارلمان عراق برای تعیین دولت آینده ادامه دارد و اختلاف نظرهای عمیق هنوز مانع برپایی دولتی است که از ثبات برخوردار گردد، روزنامه های عربی نوشتند که هشدارهای اسرائیل موجب گردیده که جناح میانه رو در عراق تقویت شود و ضربه تازه ای به طرفداران و دستیاران حکومت ایران در صحنه سیاسی عراق وارد آید.

در گزارش های پیشین گفته شده بود که حکومت ایران شماری از موشک های بالستیک را که بین سیصد تا هفتصد کیلومتر برد دارد، به طور پنهان به عراق انتقال داده و آن را در اختیار گروه های ترور شیعه قرار داده، تا توسط آن ها، اسرائیل را هدف حمله موشکی احتمالی قرار دهد، بی آن که خود رژیم ایران مقصر شناخته شود.

رژیم ایران نسبت به این گزارش سکوت کرد، ولی حیدرالعبادی نخست وزیر عراق ادعا کرد که این خبر درست نیست و هیچکس حق ندارد حاکمیت ملی عراق را زیر سوال ببرد. العبادی این سخنان را چند روز پیش از آن گفت که رژیم ایران تائید کرد که با شلیک موشک به سوی محل استقرار رهبران حزب دموکرات کردستان ایران در خاک عراق، موجب کشته شدن ده تن از فعالان آن سازمان شده و با این اقدام، با صراحت تمامیت ارضی عراق را خدشه دار کرده است.

رژیم ایران همچنین قاطعانه از دولت عراق خواسته بود که تلاشگران کرد را که با حکومت کنونی ایران در حال مبارزه هستند، از خاک آن کشور اخراج کند – ولی این درخواست از جانب دولت عراق و حکومت خودگردان در اقلیم شمالی آن کشور قاطعانه رد شد.

در رابطه با خبر استقرار موشک های بالستیک ایران در عراق، اویگدور لیبرمن Avigdor Liberman وزیر دفاع اسرائیل هشدار داد که ارتش این کشور دشمنان را در هر نقطه که باشند تعقیب خواهد کرد و با آن ها به مبارزه خواهد پرداخت.

ذولت حیدر العبادی در بغداد نسبت به این اظهارات ابراز خشم کرد و آن را تعرض به حاکمیت و تمامیت ارضی خاک خود توصیف کرد.. ولی اکنون روزنامه های عربی می نویسند که این هشدار اسرائیل، موجب تقویت جایگاه جناح میانه رو در صحنه سیاسی عراق گردید که عقیده دارد دولت بغداد باید خود را از رژیم ایران دور سازد.

برخی تحلیلگران سیاسی نیز اغتشاشات در بصره و به آتش کشیدن کنسولگری حکومت ایران را نیز بخشی از ابراز خشم و تنفر ملت عراق نسبت به رژیم ایران تعبیر می کنند و جناح وابسته به حکومت ایران در سیاست داخلی عراق را مورد نکوهش قرار می دهند.

روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن، که دیدگاه های دولت عربستان سعودی را بازتاب می دهد، در مقاله ای نوشت که هشدارهای وزیر دفاع اسرائیل موجب شد که شمار بیشتری از مردم عراق به این نتیجه برسند که دولت بغداد باید از رژیم ایران فاصله بگیرد و در صحنه سیاسی عراق افرادی به قدرت برسند که امنیت کشور خود را از طریق همکاری با رژیم های فتنه گری چون حکومت اسلامی ایران به خطر نیاندازند.

یک دیدگاه

Comments are closed.