الشن مرادی: خطر تعلیق فدراسیون ایران جدی است؛ فیده در را به روی ورزش سیاسی ببندد

الشن مرادی ابدی، ملی پوش سابق و استاد بزرگ شطرنج ایران، در گفت و گو با صدای آمریکا، در باره  خطر تعلیق فدراسیون شطرنج ایران هشدار داد و گفت  که اگر جامعه جهانی ورزش،‌ ورزشکاران ایرانی را جدای از ملیت‌شان به رسمیت بشناسد آنها نیز می‌‌توانند آزادانه با ورزشکاران همه کشورها روبرو شوند.

الشن مرادی دومین استاد بزرگ شطرنج ایران، در آمریکا سکونت دارد، و از سال ۲۰۱۷ با پرچم ایالات متحده آمریکا در مسابقات بین‌المللی حاضر می شود،

او در ادامه افزود:  چون ورزش ایران به شدت به پول تزریقی از دولت وابسته است و دستگاه عریض‌ و طویل بوروکراسی حاکم، ناخودآگاه کنترل‌کننده جریان حاکم ورزشی است، مدیران ورزشی حتی اگر بدون دخالت مقامات و مسئولان وزارت ورزش انتخاب شوند، چاره‌ای جز پذیرش خواسته‌‌های وزارت ورزش ندارند.

این استاد بزرگ ایرانی شطرنج، افزود: «باور دارم فیده می‌داند در نهایت فدراسیون ایران را تعلیق خواهد کرد. پس خطر تعلیق فدراسیون جدی است.»

او  تاکید کرد: «بیشتر افراد‌ در ایران از ترس محکوم شدن در داخل کشور از بازی “با حریف اسرائیلی” سرباز می‌زنند. نمونه‌های زیادی در چند سال اخیر وجود داشته است که تغییر پرچم علیرضا فیروزجا تا بازی برنا‌ درخشانی با حریف اسرائیلی یا بازی پرهام مقصودلو و امین طباطبایی با حریف اسراییلی “البته ناآگاهانه”موید این است که بازیکن‌ها علاقه مند به بازی هستند و این امر برایشان بیشتر حائز اهمیت است تا ملیت حریف‌هایشان.»

او بازی نکردن با حریف اسرائیلی خود را «یک تجربه ناخوشایند» توصیف کرد و گفت:  «من در سال ۲۰۰۵ در یک رقابت اوپن‌ بین‌المللی در آلمان مقابل حریف اسرائیلی بازی نکردم؛ اما‌ این به خاطر ترس از آن چه در ایران‌ ممکن بود پیش بیاید بود و نه انتخاب از روی خواست شخصی. این موضوع را حتی به برگزارکننده مسابقات نیز اطلاع دادم و از آن‌ها عذرخواهی کردم.»

در همین رابطه، نایجل شورت، نایب‌ رئیس فدراسیون بین‌المللی شطرنج “فیده”، نیز گفته بود: «ما یک نهاد بین‌المللی هستیم و مقررات خودمان را داریم. ایران، آشکارا و به صورت مداوم، آنها را نقض می‌کند.»

ورزشکاران ایران در این‌سال‌ها به ترفندهای مختلف مقابل ورزشکاران اسرائیلی ظاهر نشده‌اند، حالا پس از فدراسیون جودو، این‌بار فدراسیون شطرنج ایران، در آستانه تعلیق قرار گرفته است.

پیش از این نیز تعدادی از شطرنج بازان مطرح ملی پوش ایران از جمله غزل حکیمی فر و علیرضا فیروزجا به دلیل فشارها برای مواجه نشدن با ورزشکاران اسرائیلی ترجیح دادند زیر پرچم فیده رقابت کنند. شهره بیات داوری بین المللی شطرنج ایران و میترا حجازی پور نیز به دلیل برداشتن حجاب خود در رقابت‌های بین المللی به ایران بازنگشتند.

فشار بر ورزش ایران با اهداف سیاسی  سالیان درازی از سوی رژیم ایران و از جمله شخص خامنه‌ای به شکل آشکار و پنهان اعمال می شود. خامنه ای پیشتر گفته بود:  ورزشکارانی را که در مقابل ورزشکاران اسرائیلی به میدان نمی‌روند «متواضع، متدین، انقلابی، پیشرو، و خانواده‌دوست» هستند.