العربیه: نشست مشترک سوریه، اسرائیل و روسیه برای بیرون راندن ایران از سوریه برگزار شد

رسانه خبری العربیه وابسته به عربستان سعودی در گزارشی نوشت که اسرائیل، سوریه و روسیه نشستی را برگزار کرده اند که هدف از آن بررسی چگونه بیرون راندان رژیم ایران از خاک سوریه می باشد.

العربیه با نقل قول از یک مرکز پژوهشی که از آن نام نبرد، نوشته است که روز گذشته (یکشنبه) یک نشست محرمانه در این زمینه در شهر لاذقیه سوریه با شرکت نمایندگان سه کشور برگزار شده و راه های بیرون راندن رژیم ایران از سوریه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

این گزارش در هیچ یک دیگر از منابع خبری بازتاب نیافته و هنوز هم در سه کشور سوریه، روسیه و اسرائیل واکنشی نسبت به آن بیان نشده است.

دولت سوریه، به رهبری خاندان اسد، حتی در دوران حافظ اسد پدر رئیس جمهوری کنونی سوریه، با رژیم ایران همکاری های نزدیکی داشت که هدف از آن، عمدتا مقابله با تجاوزکاری های صدام حسین در عراق بود.

از هنگام بروز خیزش مردمی در سوریه که حدود هشت سال است ادامه دارد، پرزیدنت بشار اسد از سپاه پاسداران برای سرکوب آن تقاضای کمک کرد و نیروهای قدس به هدف کشتار مخالفان اسد در آن کشور مستقر شدند – ولی هم زمان کوشیدند یک پایگاه نظامی دائمی در سوریه ایجاد کنند تا آن کشور را به مکانی برای حمله نظامی به اسرائیل مبدل سازند.

دولت روسیه نیز با حضور نظامی سپاه قدس در سوریه مخالف است و آن را عاملی در راه افزایش تنش می داند که یکی از نمادهای اصلی آن، ادامه حملات گسترده هوایی اسرائیل برای ویران کردن تاسیسات نظامی رژیم ایران در سوریه و منفجر ساختن انبارهای اسلحه ارسالی از ایران می باشد.

این حملات موجب خشنودی ارتش روسیه است که خواهان ریشه دار ساختن نفوذ دولت مسکو در این کشور کلیدی می باشد و حضور نظامی و سیاسی رژیم ایران را مانع رسیدن خود به این هدف می داند.

با آن که در هشت سال اخیر بیش از یک هزار و پانصد حمله هوایی علیه مواضع سپاه قدس در سوریه انجام گردیده و به اسرائیل نسبت داده شده است، اعتراض های روسیه به اسرائیل بسیار محدود بوده و بیشتر به هدف حفظ امنیت سربازان روسی در انجام حملات هوایی اسرائیل بوده است.

با آن که خبر العربیه هنوز از منابع دیگر تایید نشده، ولی برگزاری نشست سه گانه سوریه، روسیه و اسرائیل منطقی به نظر می آید، زیرا بی تردید پرزیدنت بشار اسد نیز که یک فرد سکولار و ناسیونالیست عرب است، مایل به افزایش نفوذ سیاسی و دینی ایران و دخالت های نظامی آن در کشور خود نمی باشد.

خبر این همایش در حالی انتشار می یابد که در دو هفته اخیر بر شدت حملات هوایی اسرائیل علیه مواضع سپاه قدس در سوریه شدت گرفته و سخن از تلفات سنگین نیروهای وابسته به ایران در آن کشور است.

رژیم ایران که اسرائیل را دائما به نابودی تهدید می کند، تا کنون واکنشی در برابر حملات هوایی اسرائیل نشان نداده و عمدتا تلفات خود در سوریه را لاپوشانی کرده است.