العربیه: با کشف آثاری از مواد رادیواکتیو در دو سایت ایرانی؛آیا  تهران به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای است؟

شبکه خبری العربیه در گزارشی به نقل از ۳ دیپلمات ، که نامی از آنان برده نشده است ، نوشته است که بازرسان بین‌المللی به آثاری مربوط به مواد رادیواکتیو در دو سایت ایرانی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد احتمالا تهران کار برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای را آغاز کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است که این دیپلمات‌ها با اشاره به گزارش دو روز پیش  روزنامه “وال استریت ژورنال” اعلام کردند  که نمونه‌های جمع‌آوری شده توسط بازرسان بین‌المللی از دو سایت مشکوک طی عملیات بازرسی در پاییز گذشته، محتوی بر آثار مواد رادیواکتیو است که با توجه به مکان پیدا شدن آنها ممکن است نشان از تلاش ایران برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای باشد به نظر می‌رسد اکنون بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دلایلی مبنی بر وجود آثار مواد رادیواکتیو در دو سایت ایرانی دست یافته‌اند که تلاش‌های جدی رژیم ایران برای دست‌یابی به تسلیحات هسته‌ای را نشان می‌دهد.

آنان در ادامه  به گزارش اخیر بازرسان بین‌المللی اشاره کردند که به دست یافتن بازرسان بین‌المللی به سرنخ‌هایی اشاره دارد که دلایلی جدید مبنی بر وجود فعالیت‌های هسته‌ای غیر اعلام شده در ایران به شمار می‌رود که پرسش‌هایی جدی را درباره اهداف و فعالیت‌های هسته‌‌ای ایران مطرح کرده است.

این ۳ دیپلمات‌ اما توضیح دادند که آنها از ماهیت دقیق آنچه بازرسان بین‌المللی جمع‌آوری کرده‌اند بی‌اطلاعند.

این دیپلمات‌ها همچنین اشاره کردند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هنوز کشورهای عضو را از آخرین نتایج تحقیقات خود درباره برنامه هسته‌ای ایران مطلع نکرده و در حال حاضر از مقامات ایرانی خواسته تا توضیحات خود را در این‌باره ارائه دهند.

شایان ذکر است که رژیم تهران در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، تشدید تحریم‌ها و فشار حداکثری اعمال شده بر این کشور بسیاری از تعهداتش به موجب توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ که میان ایران و قدرت‌های جهانی به امضا رسیده است را نقض کرد.

ایران همچنین تهدید کرده بود که از ابتدای ماه فوریه جاری دسترسی بازرسان بین‌المللی انرژی اتمی به سایت‌ها و مراکز هسته‌ای‌ایش را ممنوع خواهد کرد.

این اقدامات ایران در نقض تعهدات هسته‌ایش و محدود کردن دسترسی بازرسان بین‌المللی به سایت‌ها و مراکز هسته‌ای آن باعث نگرانی‌های شدید واشنگتن درباره فعالیت‌ها و اهداف هسته‌ای ایران شده است.