العربیه: فضای مذاکرات وین؛ با سیگنال‌های مثبت و موانع زیاد

راغده بهنام، خبرنگار شبکه خبری “العربیه” در وین، در گزارشی درباره مذاکرات وین نوشته است: فضای مذاکرات وین بین ایران و کشورهای عضو کمیسیون مشترک برجام مثبت بود،  ظاهر گفتگوها این را نشان می‌دهد که طرف ایرانی با استفاده از فضای مماشات جدید، توانسته این چالش دیپلماتیک را موقتا پشت سر بگذارد.

راغده بهنام نوشته است: در حالی مذاکرات وین بین ایران و کشورهای عضو کمیسیون مشترک برجام رو به مثبت پیش می رود که هنوز پس از چند ماه تبعات بازداشت اسدالله اسدی دیپلمات سفارت ایران در اتریش، و زندانی کردن او همدستانش در بلژیک به اتهامات تروریستی ادامه دارد.

خبرنگار شبکه خبری “العربیه” نوشته است : طبق اسناد دادگاه آنتورپ بلژیک، اسدالله اسدی بمبی را که قرار بود در کنفرانس سالانه سازمان «مجاهدین خلق» در نزدیکی پاریس منفجر کند با کیف دیپلماتیک خود از تهران به وین حمل کرده بود.

وی افزوده است : برغم مرور دو هفته از اجرای مذاکرات غیر مستقیم میان هیئت‌های ایرانی و آمریکایی برای بازگشت به برجام؛ هنوز نیروهای امنیتی اتریش، اقدامات قابل توجهی را برای حفاظت از اعضای هیئت ایرانی فراهم کرده است.

خبرنگار شبکه خبری “العربیه” در ادامه گفته است که هیئت ایرانی، یکی از هتل‌های مجلل در مرکز وین را به عنوان “پایگاه” کاری خود انتخاب کرده که کاملاً نزدیک به هتل اصلی محل اجرای مذاکرات غیر مستقیم با آمریکایی‌ها باشد.

راغده بهنام،  نوشته است : موقعیت جغرافیای هتل‌ها طوری انتخاب شده تا دیدار ناگهانی مستقیمی بین ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها رخ ندهد زیرا محل اقامت آنها دقیقا روبروی هتل اصلی محل اجرای مذاکرات، مستقر شده است.

یک تیم حفاظتی مرکب از نیروی امنیتی و پلیس اتریش با خودروهای سیاه رنگ، مسئولیت نقل و انتقال هیئت ایرانی از هتل به محل مذاکرات را بر عهده دارد.

یک عنصر پلیس اتریش همواره در برابر محل سکونت هیئت ایرانی حضور دارد و خودروهای حفاظتی هئیت ایرانی را در رفت و آمدشان همراهی می کنند.

وی در ادامه نوشته است :  عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و ریاست هیئت ایرانی، بیشتر ملاقات‌هایش را در همین مکان انجام می‌دهد. هیئت ایرانی تمامی سالن‌های کنفرانس هتل در طبقه همکف را رزو کرده که بیانگر برپایی وجود چندین نشست همزمان می‌باشد.

خبرنگار شبکه خبری “العربیه” گفته است که هیئت ایرانی در اینجا فقط با مطبوعات رسمی ایران مصاحبه می کند. خبرنگاران “پرس تی وی” در راهرو نشسته و منتظر اظهارات عراقچی یا کاظم غریب آبادی سفیر ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین هستند.

مصاحبه غالباً به زبان فارسی است اما در مواردی نیز عراقچی برای اطمینان انتشار و گردش این اظهارات و ارسال پیام هایی که باید منتقل شود، به زبان انگلیسی صحبت می‌کند.

از عراقچی در موارد اندکی، چند کلمه‌ای درباره پیشرفت گفتگوها می توان شنید، اما غریب آبادی که همچون سایه عراقچی به نظر می‌رسد، در حضور روزنامه نگاران، زبان باز کرده و کلام عراقچی را قطع می‌کند.

وی نوشته است که  در نزدیکی مکان اقامت هیئت ایرانی، در فاصله دورتری تجمعات مختلفی از تظاهر‌کنندگان مخالف رژیم ایران دیده می‌شود که ظاهرا نمی‌دانند مکان اصلی محل اقامت این هیئت کجاست و به همین دلیل صرفا در برابر هتل محل برگزاری مذاکرات رسمی دست به تظاهرات می‌زنند.

راغده بهنام، در ادامه نگاشته است : تظاهرکنندگان ایرانی هنگام ورو یا خروج هیئت رسمی حکومت ایران از این هتل، شعارهایی را علیه رژیم حاکم بر کشورشان سر می‌دهند.در یکی از همین نشست‌ها بود که یک بانویی ایرانی معترض در خطاب به هیئت مذاکره‌کننده، حکومت را «خائن» خواند که با واکنش تند غریب‌‌آبادی روبرو شد. در حالی که غریب آبادی با چهره‌ای عبوس به خانم معترض گفت «برو گمشو»، عراقچی به لبخند زدن از زیر ماسک خود اکتفا کرد.

وی افزود: در هر صورت تردیدی نیست که وین درهای خود را به روی کرونا بسته اما آنها را به سوی حکومت  ایران و مذاکره برای احیای برجام گشوده است.