“القدس العربی”: «پادشاه اردن پیشنهاد نتانیاهو برای دیدار یا گفتگوی تلفنی را رد کرد»

ملک عبدالله دوم (چپ) نه تنها حاضر به دیدار با نتانیاهو نشد، بلکه پیشنهاد گفتگوی تلفنی را نیز رد کرد

یک روزنامه عربی نوشت که ملک عبدالله دوم پادشاه اردن، پیشنهاد نتانیاهو را برای انجام دیدار بین طرفین رد کرده و حتی حاضر به گفتگوی تلفنی با وی نشده است. روزنامه “القدس العربی” که این خبر را انتشار داد، همچنین نوشت که رهبر اردن از طرح صلح ایالات متحده به شدت ناراضی می باشد و بر این باور که اگر حکومت مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل برپا نشود، هویت ملی اردن سخت به خطر خواهد افتاد.

یک سخنگوی دفتر نخست وزیر که نامش برده نشد، این گزارش را نادرست خواند، ولی درباره آن توضیح بیشتری نداد.

بیش از شصت درصد از اهالی اردن، فلسطینی تبار هستند و همیشه این احتمال وجود داشته که آن ها بخواهند حکومت پادشاهی را براندازند و خود بر آن کشور مسلط شوند. به گفته برخی آگاهان امور، ملک عبدالله بیم دارد که در صورت برپا نشدن کشور مستقل فلسطینی، دوباره آنان به اردن چشم طمع بدوزند و موجب به خطر افتادن رژیم آن کشور شوند.

در حالی که ملک حسین پدر ملک عبدالله دوم از اهمیت همکاری با اسرائیل آگاهی داشت و دومین رهبر عربی پس از پرزیدنت انور سادات رهبر مصر بود که با اسرائیل پیمان صلح امضا کرد، ولی پادشاه جدید اردن بسیار محافظه کارانه رفتار می کند و از دوستی و تحکیم مناسبات با اسرائیل دوری می جوید.

پادشاه اردن و نخست وزیر اسرائیل، در آخرین دیدار در عَمّان

روزنامه القدس العربی نوشت که نتانیاهو حتی پیشنهاد کرده بود که با ملک عبدالله به گفتگوی تلفنی بپردازد، ولی پادشاه اردن آن را غیرضروری خوانده بود و این در حالی که گفتگو و تبادل نظر بین رهبران دو کشور، همیشه می تواند در رفع سوءتفاهم ها و گسترش همکاری سودمند افتد.

روزنامه “القدس العربی” که در لندن انتشار می یابد، با انتشار این خبر در شماره امروز خود (شنبه) همچنین نوشت که پادشاه اردن به رهبران حکومت راست گرای در اسرائیل هیچ علاقه ندارد و مایل به تحکیم روابط با آنان نیست.

جارد کوشنر داماد پرزیدنت ترامپ و مشاور او که سرپرستی تنظیم طرح صلح موسوم به “معامله قرن” را به عهده دارد، هفته پیش به عَمان رفت و طرح آمریکایی را به پادشاه اردن ارائه کرد. القدس العربی نوشت که رهبران اردن این طرح صلح را یک فاجعه می دانند و به شدت با آن مخالفت می ورزند.

همزمان خبر رسید که وزارت اوقاف اسلامی در اردن دستور داده که آرامگاه حضرت هارون نبی یهودیان که در یک ناحیه باستانی در شرق آن کشور قرار دارد، به روی زائران یهودی بسته شود و آنان حق نمازگزاری در این مکان مقدس یهودی را نداشته باشند.

شبکه تلویزیونی اسکای نیوز به زبان عربی گزارش داد که ادای نماز توسط شماری از گردشگران اسرائیلی در آن نقطه موجب خشم وزارت اوقاف اردن گردید که به متولی آرامگاه دستور داد کلید آن مکان را به اداره اوقاف تحویل دهد.

 

یک دیدگاه

Comments are closed.