المیادین : آمریکا با آزادی ۴ زندانی و ۷ میلیارد دلار از اموال بلوکه شدن در آن کشور موافقت کرد

عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای حکومت  ایران، هم خبر از «موافقت با خروج نام اکثریت افراد، اشخاص و نهادها» از فهرست تحریم‌های آمریکا می‌داد.

این مقام ارشد وزارت  خارجه جمهوری اسلامی گفته است : «تحریم‌های موضوعی و بخشی مثل تحریم بخش انرژی ایران که شامل نفت و گاز می‌شود یا تحریم صنعت خودرو، تحریم مالی، بانکی و بندرها، بر اساس توافقاتی که تا الان صورت گرفته است، باید برداشته شود و توافق هم در این زمینه وجود دارد».

شبکه المیادین لبنان، نزدیک به گروه حزب‌الله، هم اعلام کرد که طی توافقی، دولت آمریکا با آزادی ۴زندانی ایرانی، به‌علاوه آزاد شدن ۷ میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران در آن کشور موافقت کرده است. همچنین، این شبکه لبنانی ادعا کرد که ایران نیز در مقابل چهار متهم به جاسوسی برای سازمان اطلاعات آمریکا را آزاد خواهد کرد.

در این  گزارش آمده است که توافق مشابهی میان طرف بریتانیایی و مذاکره‌کنندگان ایرانی حاصل شده است.

شبکه خبری الجزیره هم با تایید این خبر نوشته است:   تهران نازنین زاغری را در ازای دریافت ۴۰۰میلیون پوند از اموال بلوکه شده آن کشور در بریتانیا، آزاد می‌کند.

پیشتر هم  خبرگزاری فرانسه در خصوص مطالبات ایران از بریتانیا نوشته بود که آن کشور بدهی خود را به دلیل قرارداد فروش تانک چیفتن به ایران پذیرفته است، اما به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر به پرداخت آن نیست.

همزمان با  خبر مربوط به تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی و بریتانیایی که تیتر اول رسانه‌های جهان بود، علی خامنه‌ای پس از یک هفته سکوت خود را شکست و دررابطه ‌با انتشار فایل صوتی ظریف و نظر وی در مورد فعالیت‌هایی در سیاست خارجه ایران که از آن تعبیر به «میدان» شده بود و متوجه تأثیرگذاری سردار قاسم سلیمانی بر روند سیاست خارجه جمهوری اسلامی بود، واکنش نشان داد.