الیوت آبرامز:دمکرات‌ها و جمهوری‌خواهان آمریکا بر سر مقابله با اقدامات و سیاست‌های ایران در منطقه با هم توافق دارند

الیوت آبرامز، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا  گفت:  همان طور که در دو ماه گذشته تحریم‌هایی علیه رژیم  ایران اعمال شد، در دو ماه آینده هم این اعمال تحریم‌ها در چارچوب کارزار فشار حداکثری ادامه خواهد داشت.

او افزود:  هدف دولت ترامپ رسیدن به مذاکره با ایران است و لذا هر کسی که ده هفته دیگر در کاخ سفید باشد، به‌دنبال همین هدف است.

آبرامز ابراز امیدواری کرد که اگر دولت بعدی آمریکا با جو بایدن باشد، او کماکان از تحریم‌ها به عنوان اهرم فشار اقتصادی بر ایران استفاده کند تا «توافق بهتری» با تهران به جای برجام به‌دست آید.

همچنین زاخی هانگبی یک وزیر نزدیک به بنیامین نتانیاهو و شمار دیگری از مقامات اسرائیلی نیز در روزهای اخیر «هشدار» داده‌اند که بازگشت جو بایدن به برجام، به جنگ اسرائیل و ایران ختم می‌شود.

آبرامز در ادامه  گفت: همه در آمریکا در مورد تنش‌زا بودن سیاست‌ها و اقدامات ایران در خاورمیانه اجماع دارند.کسی در آمریکا در خصوص نقش ایران در حمایت از حزب‌الله لبنان، حوثی‌های یمن، گروه‌های شیعی دیگر در منطقه تردیدی ندارد و همه با برجام مخالف هستند.

او افزود:‌ تحریم‌های گسترده‌ای که پرزیدنت  ترامپ علیه رژیم ایران برقرار کرده به گونه‌ای طراحی شده که دولت بعدی واشنگتن نیز باید آن را مد نظر قرار دهد و بازگشت به برجام و رفع تحریم‌ها به سهولت عملی نخواهد شد مگر این‌که ایران گام‌های لازم و مورد انتظار را که خود به خوبی از آن آگاهی دارد، بردارد.

آبرامز یادآوری کرد که سناتورهای ارشد دمکرات از سناتور چاک شومر رهبر وقت دمکرات‌ها در سنا تا رابرت منندز و بن کاردن هم با برجام مخالف بودند و موضع این دمکرات‌ها که در سنا مانده‌اند، تغییری نکرده است.

او گفت که  اعمال تحریم‌ها علیه حکومت ایران در دو ماه آینده ادامه خواهد داشت و بازگشت به توافق هسته‌آی ایران، کار ساده و آسانی نخواهد بود.

دو منبع اسرائیلی نیز پیشتر  به سایت “اکسیوس” گفته بودند که آمریکا در هماهنگی با اسراییل و متحدانش در خلیج فارس تحریم‌های جدیدی علیه ایران طراحی کرده که قرار است تا ده هفته دیگر مانند «سیلابی» بر سر ایران آوار شود. اما اکنون آبرامز می گوید که این تحریم‌ها تشدید نمی‌شوند بلکه تداوم پیدا می‌کنند.

به نوشته اکسیوس، تحریم‌ها در زمینه حقوق بشر، برنامه موشکی و امور غیرمرتبط با برنامه هسته‌ای ایران است.

رسانه‌های اسرائیل، در ادامه خبر دادند که قرار است که بعد از الیوت آبرامز، مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا نیز شش روز دیگ برای گفت‌وگو با بنیامین نتانیاهو و سایر مقامات ارشد این کشور، به اورشلیم سفر کند.