الیوت آبرامز: حکومت اسلامی در تناقض با میراث کوروش کبیر است

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با انتشار  پیام ویدئویی خطاب به مردم ایران، روز بزرگداشت کوروش کبیر را به آنها تبریک گفت. او همچنین با برشمردن اقدامات رژیم اسلامی در نقض حقوق بشر، یادآور شد که حکومت  با میراث کوروش کبیر در تناقض است.

آبرامز گفت: آیت الله‌ها در ایران، بهائیان و سایر اقلیت‌های مذهبی را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند؛ یهودستیزی را ترویج می‌دهند و وکلای حقوق بشر را به زندان می‌اندازند. رژیم ایران برای ترساندن معترضان،‌ نوید افکاری کشتی‌گیر قهرمان را شکنجه و اعدام کرد. سال گذشته، نیز صدها ایرانی بی‌گناه را به ضرب گلوله در خیابان‌ها کشت. این رژیم نمی‌خواهد که ایرانیان خرد و شکیبایی کوروش کبیر را به یاد داشته باشند زیر اگر این امر اتفاق بیفتد، مردم به‌یاد می‌آورند که این رژیم چقدر به ملت بزرگ خودش آسیب رسانده است.

یادآور می شود: مردم در ایران روز ۷ آبان را به عنوان روز بزرگداشت کوروش کبیر جشن می‌گیرند اما حکومت اسلامی در سالهای اخیر مانع برگزاری این جشن و حضور مردم در آرامگاه کوروش کبیر شده است.

سال گذشته نیز ، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا همزمان با ممانعت حکومت  اسلامی از برگزاری روز کوروش کبیر، در پیامی گفته بود « ایالات متحده در کنار مردم ایران می‌ایستد».

الیوت آبرامز در ادامه پیام خود گفت: کوروش میراث ماندگار بردباری دینی و حقوق بشر را از خود برجای گذاشت که برای بسیاری از روسای جمهوری ما از جمله توماس جفرسون از نویسندگان اعلامیه استقلال آمریکا و اساسنامه آزادی ادیان ویرجینیا الهام‌بخش بود.

او در ادامه افزود: ما همچنان به تجلیل از کوروش کبیر در آمریکا ادامه می‌دهیم. به تازگی شهر لس ‌آنجلس با الهام از منشور کوروش کبیر یک تندیس آزادی، براساس آن ساخت. دهها هزار ایرانی- آمریکایی برای جشن رونمایی این اثر شرکت کردند.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت:  رژیم ایران نمی‌خواهد مردم خود، روز کوروش را جشن بگیرند و حتی به ایرانیان اجازه نمی‌دهد که در چنین روزی در آرامگاه او جمع شوند. چرا؟ چون حکومت آیت الله ها نمایانگر تناقض با میراث کوروش کبیر است. روزی ایرانیان دوباره آزاد خواهند بود و ما مشتاقانه منتظر بزرگداشت روز کوروش کبیر همراه با شما در آن زمان هستیم.